Author Topic: raporlar ıle ılgılı bılgı ?  (Read 4974 times)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
raporlar ıle ılgılı bılgı ?
« on: April 26, 2012, 12:46:33 pm »
arkadaslar 3 farkı sey sormak ıstıyorum
1,) si kasa ıle ılgılı sımdı ıkı gundur kulanıyorum ama kasa olayı tam olarak devırlı calısıyormu yanı dunun parası bugunun parası ıle bırlesıp artı eksı yapıp bır sonrakı gune devredıyormu ( muhasebe programlarındakı gıbı )
2,) raporlarda alacak hesapları
3,) borç hesapları      bu ıkı rapor tam olarak nasıl kulanılıyor ( muhasebe prograölarındakı carı gıbı bırsey mıdır ) bunlara verılerı nerden gırıyoruz . sımdıden yardımcı olan arkadaslara tesekkur ederım .

arda kardes uzun zamandır kulanıcısın sanırım bunlarla ılgılı fıkrın vardım deneyımlerını yazarsan cok sevınırım .

Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

ardakose

• Full Member
Re: raporlar ıle ılgılı bılgı ?
« Reply #1 on: April 26, 2012, 01:46:02 pm »
1. konuyla ilgili olarak ben nasıl kullandığımı anlatıyım daha sonra daha bilgili kişiler doğru olup olmadığını söyler bende kendimi düzeltmiş olurum.
Şimdi sıfırdan gün başı yaptık kasamızda 0 tl var satışımızı yaptık günsonunda 600 tl nakit 150 tl kredi kartı var. kredi kartı siliplerini topluyorum yanlışlık varmı yokmu diye. çünkü kredi kartı alınması gereken bir işlemi nakit girmiş olabiliyorum böylece nakit eksik çıkıyor. yanlışlık varsa gelir gider hareketiyle düzeltiyorum. daha sonra gün sonu alıp gün sonu belgesinden stoklarımı giriyorum. gün başı yapacağım zaman kasamda olan parayı yazıyorum satırlara 600 ve 150 yani ve günbaşı yapıyorum.

2. konuda raporlardaki alacak hesapları soruyorsunuz sanırım. nasılki bize borçu olan heraplar varsa alacağı olan heraplarda olabiliyor. mesela paket servis gönderdik 15 tl tuttu ancak elemanda para üzeri yoktu 20 lira verdiler o zaman bu hesaptan 15 lirayı nakit alıp müşteri hesabına girerek ödeme al yaparak 5 tl alıyoruz böylece bakiye -5 oluyor yani bizden 5 tl alacaklı oluyor. bu durumda olan hesaplarda alacaklı hesaplar raporunda gösteriliyor.

3. borçlu hesaplar ise 2. durumun tersi. en çok yaşadığım durum iste müşteri 50 tl üzeri istiyor yada kredi kartı biz göndermeyi unutuyoruz ve ödemeyi alamıyoruz.
daha sonra alırız diyerek ürünü teslim ediyoruz. adisyona ödeme al diyerek tümü açık hesap butonuna tıklıyoruz. hesap bize borçlu oluyor ve borçlu hesapkar listesinde gözüküyor. bunları kullanımıyla ilgili videolar olmalı zannediyorum. dökümanlardan ulaşabilirsiniz.

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: April 26, 2012, 03:00:55 pm »
 Bir de Açık hesapları Borclu hesaplar raporunda görebilirsiniz.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: April 26, 2012, 03:25:06 pm »
herkese tesekkur ederım arda kardes onemlı olan kasa ıdı oda bır sonrakı gune gun bası yaparken bır oncekı verılerı gırmek gerekıyor kı aynı gun bu hesaplamayı yapabılsın ben otomatık yapardıye tahmın edıyordum sanırım bu tur ıslemler v3 fıx lenecek tekrar herkese tesekkur edıyorum .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #4 on: April 27, 2012, 02:37:59 am »
Yaşasın V3 beklentileri.

1. Kasa otomatik devir etmez, Bu restoranın kasası işletmecinin (işletmenin) kasası değil, restoranın kasası, Patron akşam bu parayı alır Ana Kasasına (cebine  :) : koyar, başka yere ödeme yapar, parayı bankaya yatırır. O nedenle kasa otomatik devretmez.

2. Borç ve Alacak hesapları size açık hesap borcu olan ve/veya fazladan ödeme aldığınız kişilerin hesabıdır. (Fazladan hesap = Şirketler -özellikle ilaç firmaları- ay başında gelip topluca ödeme yapar yani siz borçlu olursunuz ve sonra bütün bir ay boyu yemek yiyerek buradaki hesabı eritirsiniz.)

Açık hesaplarda oluşan borç ve alacak hesabıdır. Buradan kişileri borçlandırmak  veya alacaklandırmak, Açık Hesap ile veya Kasa modülü içerisinde (Borçlandır/Alacaklandır) butonları ile çalışır.