Author Topic: mesaj server dan bağlanmadı sorunu  (Read 7359 times)

yener

• Newbie
  • *
mesaj server dan bağlanmadı sorunu
« on: April 27, 2012, 02:53:03 pm »
  mehmet akyıldız kardeşim bir arkadaşa yardımında açıklamış ama ben tam anlayamadım  server bilgisayarın altında sağda bağlanamadı yazısı yazıyor. bu yazının çoklu bilgisayarlarda bilgi güncellemesi olduğunu anladım fakat bu ayarı bir türlü yapamadım. server bilgisayar üzerindemi  mesaj server ayarlarını yapacağım yoksa terminallerdenmi ve nasıl yapacağımı bilmiyorum  yardımcı olursanız sevinirm

mehmetakyıldız kardeşim başka bir arkadaşa yardımında şunu yazmış:Sağ alt köşede yazan Bağlanmadı cümlesi, Samba Mesaj Sunucusuna bağlanamadığını söylüyor.
Samba Mesaj Sunucusu SambaPOS'un kurulu olduğu dizinde yer alan bir programdır.
Adı Samba.MessagingServer.exe dir.
Amacı: Çok bilgisayarın aynı anda çalıştığı SambaPOS kurulumlarında bir bilgisayardan yapılan işlemin diğer tüm bilgisayarlara bildirilmesidir.
Sadece ana makina olarak kullanılan veritabanının olduğu bilgisayarda çalıştırılmalıdır. Her bir SambaPOS networkü içerisinde sadece 1 tane yerde çalıştırılmalıdır.
Yönetim > Ayarlar > Yerel Ayarlar alanında her bir client için Mesaj Sunucusu adı ve IP adresi girilmesi yeterlidir.

« Last Edit: April 28, 2012, 02:14:59 pm by yener »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: Bağlanamadı uyarısıile ilgili yardım?
« Reply #1 on: April 27, 2012, 05:23:01 pm »
kardes elımden geldıgınce sana yardımcı olayım ustadlar daha detaylı cevap yazanakdar bununla ıdare edersın .

1.) c ıcınde program file icinde sambapos2 icindekı Samba.MessagingServer.exe sag tıklayıp masa ustune kısa yol olustur . sonra bu kısa yolu faren ıle tut once baslat menusune ordan butun programlar baslangıc sekmenının altına at yanı pc acıldıgında dırek bunu calıstırsın dıye  ( bu arada bu nlattıklarımı sadece server olarak kulandıgın makınede yapacaksın .

2.) modem ayarlarına gıreceksın ordan ( her modemde farklı o nedenle netten arastır ) 8080 portunu server ıp sıne yonlendıreceksın kardes .

3.) daha sonra dıger ıkı bılgısayardakı sambaposlarda yerel ayarlarda mesaj sunucusuydu sanırım adı oraya ana bılgısayarın ip sını yazıp altındakı cıntıgı ısaretleyıp kaydet dıyeceksın .

logout sonra login yapacaksın ve goreceksınkı hepsı baglı dıyecek . eger takılırsan kardes

marikoglu@hotmail.com
0532 268 35 00 ulas elımden gelen bırsey olursa yardımcı olurum kardes ( bu arada umarım ılatısım bılgısı paylasmakta sorun yoktur var ıse lutfen uyarın bırdaha yapmam . cunkı bılıyorum kı beklmek cok zor o nedenle yazdım .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

yener

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: April 28, 2012, 07:16:38 am »
teşekkür ederim söylediğiniz gibi yaptım ve sorunum çözüldü

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: April 28, 2012, 07:27:06 am »
RICA EDERIM KOLAY GELSIN
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
Re: Terminalden server bilgisayara bağlantıda sıkıntı yaşıyorum ?
« Reply #4 on: April 28, 2012, 11:42:10 am »
1.sorunum: bir server ve 2 terminal bilgisayarla programı kullanmaya başladım  bağlantı ayarlarını hallettim terminaller servere bağlanıyor programı kullanabiliyorum   ancak zaman zaman  terminallerden  bağlantı zorluğu yaşıyorum  3-4 kez açmayı denediğim zaman program açılıyor uyuarıolarak data adresini bulamıyor diyo ancak data adresi aynı 3.4. denememde açılıyor

1- Kullandığınız işletim sistemi (Win7,  XP...) nediR? (hatta donanım)
2- kullandığınız SQL nedir (Sql CE, Sql 2005 yada 2008)
3- Kurduğunuz Sambapos versiyonu hangisidir.