Author Topic: Terminalden server bilgisayara bağlantıda sıkıntı yaşıyorum ?  (Read 6855 times)

yener

• Newbie
  • *
işletim sistemi
server ve iki terminalde   windows 7
sql 2008 kurulu
sambapos 2,95 kurulu

bir server ve 2 terminal bilgisayarla programı kullanmaya başladım  bağlantı ayarlarını hallettim terminaller servere bağlanıyor programı kullanabiliyorum   ancak zaman zaman  terminallerden  bağlantı zorluğu yaşıyorum  3-4 kez açmayı denediğim zaman program açılıyor uyarı olarak data adresini bulamıyor diyo ancak data adresi aynı 3.4. denememde açılıyor
bilgisayara bağlantıda sıkıntı yaşıyorum ? dolayısı ile kasada müşteri varken  terminaldeki samabapos açılıncaya kadar müşteriyi bekletmek zorunda kalıyorum. çözüm arıyorum :)

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
Re: Terminalden server bilgisayara bağlantıda sıkıntı yaşıyorum ?
« Reply #1 on: April 29, 2012, 05:53:27 am »
Ağ altyapınızı kontrol edin. Servere ping attığınızda değerler nedir.
Ayrıca Servere ve terminallere Ip atadınız mı. Ethernet driverini kontrol edin hatta güncelleyin. (otomatik generic driver görmüş olabilir)

Ben ağ kullanımında win7 kullanmayı pek tercih etmiyorum.

Ayrıca test-kontrol amaçlı başka bir Xp kurulu terminal kullanabilirmisiniz. en azından hızlıca sorunu lokalleştirmiş olabiliriz.

yener

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: April 29, 2012, 10:36:54 am »
teşekkür ederim bu ağ alt yapısını bi kontrol edeceğim ağı wireles üzerinden yapıyorum modemi ve alıcıları değiştirerek tekrar deneyeceğim sonucu bildiririm

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: April 29, 2012, 10:55:16 am »
yener kardes daha once yazmıstım ama yaptın mı bılmıyorum modemdekı portları actın mı acaba 8080 - 1433 - 3489 bu 3 portu ana makınene yonlendırmelısın yanı dısardan modemıne bır ıstekte bulundugunda pc nereye gıdecegını bılmezse pc ye cevap verecek ( ıletısım manasında :) ) kımseyı bulamazsa sorun yasarsın ılk etapta bu aklıma geldı ıkıncısı ana makınede bır statık ıp tanımlakı kapanıp acıldıgında olakı bır degısıklıge maruz kalmasın . baska aklıma gelen suan bu

son olarakta sql de TCP ıp enabell yapman gerekıyor onuda formda yazmıstım sanırım daha once takılırsan bu konuda ozel mesaj yaz yardımcı olmaya calısırım . baska bırsey aklıma gelmıyor suan yazdıklarından cıkardıklarım bunlar
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
yener terminallerin zaten bağlandığını zaman zaman kesildiklerini ve tekrar bağlanmada sorun yaşadığından bahsediyor.

Bu durumda yazılımsal, TCP ve firewall düzeyinde tüm mevzuları halletmiş gibi görünüyor.

Bu durumda ilk soracağım soru Wireless mı kullanıyorsun olurdu onu da cevaplamış evet demiş.

Bağlantın koptuğunda server a ping atabiliyor musun? Muhtemelen atamıyorsundur. Wireless altyapını kontrol et.

Müşterilerine açtığın SSID üzerinden SambaPOS u da çalıştırma.
Ya farklı bir SSID kullan daha güzel kablo çek.
Wireless ortamlarında çok sağlam bir altyapı kurmadıysan bu tip sıkıntıları hep yaşarsınız...

yener

• Newbie
  • *
evt haklıymışınız wireles bağlantısı kullanıyorum  modemde ki sıkıntılardan dolaı ağda farkınta olmadığım kopmalar yaşıormuşum modemi değiştirince sorun çözüldü