Author Topic: yazıcı yazı font ve büyüklüğü  (Read 19271 times)

altan38

• Newbie
  • *
yazıcı yazı font ve büyüklüğü
« on: November 22, 2011, 10:08:00 am »
merhaba
adisyon veya mutfak yazıcısından istediğim yazı fontu,büyüklüğü ve koyuluk veya açıklığı nasıl ayarlayabilirim bir türlü beceremedim. Forumdada böyle bir konu yok.
   Bana yardımcı olabilirmisiniz ?

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member

altan38

• Newbie
  • *
Re: yazıcı yazı font ve büyüklüğü
« Reply #2 on: November 23, 2011, 02:04:42 pm »
emre bey,
forumda bu yazıyı okumuştum , fakat benim istediğim yazı fontunu nasıl değiştirebilirim.  (ariel,verdana vs.). Birde yazı büyüklüğünü <L10> şeklinde yapıyorum ama yazı boy olarak büyüyor, en olarak aynı kalıyor ve biçimsiz oluyor.  Yani en, boy, kalınlık ve font ayarı detaylı nasıl yapalirim.
 Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: November 23, 2011, 04:57:12 pm »
Selam. L harfinden sonra gelen iki rakam fontun yüksekliğini ve genişliğini ifade eder. L10 yükseklik 1 genişlik 0 anlamına gelir. Genişliği de arttırmak için L11 veya daha büyük degerler deneyebilirsiniz. Font tipi yazıcı ile ilgili. Biz standart ayarlarda grafik çıktı göndermedigimiz için yazıcıda yüklü font neyse o şekilde çıktı alırsınız. Kalın yazı için kalın yazdırmak istediğiniz bölümü BS ve BE etiketleri arasına alabilirsiniz.  Örneği örnek şablonlariçinde var.
« Last Edit: November 23, 2011, 04:58:49 pm by emre »

altan38

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: November 24, 2011, 12:30:20 pm »
teşekkür ederim hemen deneyeceğim

behcet_tolga

• Newbie
  • *
Font Seçimi
« Reply #5 on: March 11, 2012, 07:52:31 am »
Benim de font seçimiyle ilgili bir derdim var.

BOER TM200 marka termal yazıcı kullanıyoruz.
SAMBAPOS içinden yazarken türkçe karakterlerde problem var.
Ancak windows'tan notepad içinde bir satır yazıp bastırınca türkçe karakterler düzgün çıkıyor.

Bu farklılık neden olabilir? Yazıcı sürücüsünün ayarlarında default font vb seçeneği bulunmuyor.
Yazıcı'ya şu fontu kullan diye diye bir bilgi mi göndermek gerekli?

Bence şablon tanımlarının içinde font tanımı da yapılabilse iyi olurdu..
Belki de kaynak kodu açıp incelemeliyim ama işe girişmeden önce bir sorayım dedim.

teşekkürler, sevgiler,

behcet_tolga

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: March 11, 2012, 08:26:23 am »
yazcının TM200 veya EPSON emülasyon kullanmasını belirleyen bir switch buldum. EPSON moduna getirerek denedim ama bir değişiklik olmadı

behcet_tolga

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: March 11, 2012, 09:24:41 am »
biraz kendi kendime yazıyorum gibi ama umarm Pazartesi günü biri cevap verir.

POS konusuyla şimdiye dek ilgilenmemiştim. ESC/POS komutları içinde "ESC GS t 12" yazıcıya 857 karakter setini (türkçe) kullanması için komut gönderiyormuş anladığım kadarıyla. Acaba yazıcı şablonlarının başında bu komutu <XCT> tag'i ile göndersek nasıl olur diye düşünüyorum.

Gerçi windows'tan direk yazınca çalıştığına göre buna gerek kalmamal diyorum ama...

Mümkün mü bilemedim?

<XCT> 'nin kulanımı ile ilgili dokümantasyonumuz var mı?

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: March 11, 2012, 11:02:17 am »
merhaba
isletmemizde bixolon 352 var. turkce karakter sorunu yazıcının birinde vardı. notepad de türkçe karakter basıyordu ama pos programlarında basmıyordu.

yazıcı ayarlarına girip karakter ayarını 857 yapınca düzeldi. yazıcınızın ayarlarını değiştirip karakter seti 857 yapıp denemenizi öneririm.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: March 11, 2012, 12:08:36 pm »
Selamlar. bosonmez'in de dediği gibi yazıcınızın ayarlı olduğu karakter seti ile yazıcı ayarlarındaki karakter seti ayarı tutarsa Türkçe karakterlerde problem yaşamazsınız. Program yüklenirken varsayılan olarak 857 olarak ayarladığımız için yazıcınızın da 857 karakter setine ayarlanmış olması gerekiyor. Sizin yazıcınızı ben hiç kullanmadım ama yazıcıyı açarken "Feed" tuşuna basılı tutarsanız hangi karakter setine ayarlı olduğunu görebileceğiniz bir bilgi yazdırması gerekir.

Genellikle bu ayarların tümü yazıcı sürücüsü üzerinden yapılabilir ancak ben <XCT> komutunun kullanımını da hemen anlatayım.

Bu tablo bildiğiniz gibi ascii tablosu. Yazıcıya ESC GS t 12 göndermek için bu tabloda komutların decimal karşılıklarına bakarak <XCT> komutunu düzenleyecekseniz. Tabloda ESC = 27, GS = 29, t =116 olduğuna göre istediğiniz komutun karşılığı <XCT 27,29,116,12> oluyor.

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
« Reply #10 on: March 11, 2012, 04:23:56 pm »
biraz kendi kendime yazıyorum gibi ama umarm Pazartesi günü biri cevap verir.

POS konusuyla şimdiye dek ilgilenmemiştim. ESC/POS komutları içinde "ESC GS t 12" yazıcıya 857 karakter setini (türkçe) kullanması için komut gönderiyormuş anladığım kadarıyla. Acaba yazıcı şablonlarının başında bu komutu <XCT> tag'i ile göndersek nasıl olur diye düşünüyorum.

Gerçi windows'tan direk yazınca çalıştığına göre buna gerek kalmamal diyorum ama...

Mümkün mü bilemedim?

<XCT> 'nin kulanımı ile ilgili dokümantasyonumuz var mı?

Merhaba

1- Yazıcıyı Power düğmesinden kapatın; Yazıcı üzerindeki "feed" tuşuna basılı tutun, Power düğmesinden açın, 5-10 saniye feed tuşuna basılı tutmaya devam edin. Tuşu bıraktığınızda Yazıcının Setup bilgilerinin çıktısını almış olacaksınız.
2- Boer"in sitesinden Yazıcınızla ilgili Utility programını indirin ve Karakter kodu için ilgili uygulamayı açın.
3- Yazıcıdan aldığınız Setup feed kağıdından Türkçe karakter kodunu utlitiy programdan faydalanarak yazıcıya yükleyin.
4- Yazıcınızı Power düğmesinden kapatıp açın.

Not: Boerin kullandığı Setup Utility programının arayüzünü hatırlamıyorum bu yüzden görsel oalrak yazmadım. Ancak bütün yazıcıların böyle bir programı mevcuttur. Hatırladığım kadarıyla bir kez bu yazıcının kurulumunu yapmıştım. Ama beni en çok yazıcının üzerindeki Usb nin Rj45 dönüştürücü driveri uğraştırmıştı.
behcet_tolga sonucu bildirirmisiniz.