Author Topic: Ticari SambaPos Kurulum/Destek/Eğitim Hizmeti Nasıl olmalıdır.  (Read 5373 times)

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
    Bütün bir hafta içi koşturma telaşından sonra bugün biraz daha sakin haftasonu gününde SambaPos forumu inceledim. Soruların gittikçe ayrıntılara indiğini, soruların artık kullanıcılar tarafından son derece uzmanca cevaplanması çok sevindirici. Bir an,  SambaPos projesinin gelişimini, tartıştığımız iş konuları ve iş modellerini ve Projeyle birlikte öğrendiklerimi düşündüm. Örneğin Sambapos Kullanan işletmelere Müşteri mi demeliyiz yoksa kullanıcı mı konusu bile fırtınalar estirebiliyordu :)) Dünyadaki Açık KaynakYyazılımlar hakkında yazılan makaleleri inceleyerek Türkiyeyle nasıl bütünleşebileceğini düşünürken, diğer taraftan da kötü senaryolar ve iyi gelişmeler çarpışmaya hala devam ediyor.
   Birçok yazılımın korsan olarak kullanıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Dolayısıyla birkaç  "Açık Kaynak Yazılım Projelerinden biri olan sambaPos" projesinin gelişimini Projeye dahil olan bütün kullanıcılarının katılımıyla başarıya ulaşabilecektir.

Sambapos kullanıcıları olarak her geçen gün artıyoruz. Bu da beraberinde uzman desteğine ihtiyacı arttırıyor. Sambapos bilgi işlem desteğini veren bizim gibi firmaların uygulayacağı çalışma modeli de birçok açık kaynak yazılımın gelişmesinde örnek olacaktır. Şu anda birçok kullanıcımız donanımlarını kendileri temin ederek Sambaposu kuruyor ve kullanıyorlar. Ancak uzman desteği her açıdan ticari bir işletme için vazgeçilmez bir güvencedir.

Hemen hemen bir yıl önce yine bu konuyu açmıştım. (bkz.http://v2.sambapos.org/content/sambapos-ticari-destegi-nasil-olmalidir ) o günden bugüne SambaPosun gelişimi hızla devam etti; tabi kullanıcı sayısı da o oranda çoğaldı. Bütün Soru ve sorunlarımızda çözümü bulmak için gece gündüz Mehmet ve Emre'nin canına okuduk :)) (Bu konuda hep şu özdeyiş aklıma gelir: Büyük beyinli insanlar çözümleri, orta beyinli insanlar sorunları, küçük beyinli insanlar da kişileri konuşur)

Sonuç olarak sambapos kullanıcılarından Kurulum / Eğitim ve Destek aşamalarında nasıl bir Uzman hizmet bekledikleri konusunda da açıklıkla fikirlerini belirtmelerini, şikayet ve memnuniyetlerini mutlaka foruma yansıtmalarını bekliyorum.

Olumlu Gözlemler

1- Birçok kullanıcımız Sambaposu sahiplenerek diğer kullanıcılara Tester gibi çalışarak bilgi desteği veriyor kullanımının yaygınlaşması için çaba sarfediyorlar.
2- Sambaposu  Entegre etmek üzere  çalışmalar başlatan yazılımlar var.
4- Sambapos Uzman desteği veren noktalarımız  kendi aralarında donanım, Yazılım, uygulama, Tecrübe ve bilgi paylaşımlarını arttırıyorlar.
5- Ne istediğini bilenler Sambapos Kullanıyor (iyi bir slogan oldu sanki) :)

Olumsuz gözlemler.

1-Türkiyede birçok kişi ve işletme Açık Kaynak yada Lisanslı Programın ne olduğundan haberi yok.  SambaPosCrack denen versiyonu talep edenler bile var.
2- SambaPos'u kendi lisanslı ürünü gibi satışını yapan kişi ve firmalar var. Hatta kurulum ve eğitimini düzgün bir şekilde yapmayarak işletmeleri mağdur edenleri de var. (şimdilik isimlerini saklı tutuyorum)
3-Anormal Düzeyde Hizmet ve Destek ücreti isteyen kişi ve firmalar var. (Bazı işletmelere göre bizim firma öyle)
4-Kurulum yapan kullanıcılarımız işletmelerine dair fotoğraf ve bilgilerini bizlerle paylaşırlarsa yeni yeni kullanıcılara da cesaret verecektir.
5-Bodruma gitmek istiyorum...

Çok fazla ciddi ve sıkıcı olmamamaya çalışarak son derece önemli bir konuya değindiğimi düşünüyorum olumlu ve olumsuz gözlemleri başlıklar altında yazmanızı bekliyorum.

Konuyu bir vecize ile kapatalım.

Dezavantajlı olduğumuzu düşündüğümüz noktalara saplanıp kalmayacağız, avantajlı olduğumuz noktaların üzerine gideceğiz. Hareketli olacağız. Hergün birşeyler yapacağız. Geliştireceğiz, gelişeceğiz. Başka yolu yok...(Emre Eren) ;)

Saygılarımla
isa akkaya
0539 965 92 92
ÖZGÜR İLETİŞİM/ SambaPOS İstanbul
« Last Edit: June 10, 2013, 01:30:08 pm by admin »

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Ticari SambaPos Kurulum/Destek/Eğitim Hizmeti Nasıl olmalıdır.
« Reply #1 on: May 20, 2012, 08:19:14 am »
isa selam;
Seninde sonradan fark ettiğin gibi bu konu http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,549.0.html adresinde aldı başını gidiyor ama buradan da söylemek istediğim bir konu var,
4-Kurulum yapan kullanıcılarımız işletmelerine dair fotoğraf ve bilgilerini bizlerle paylaşırlarsa yeni yeni kullanıcılara da cesaret verecektir.
demişsin ve bunu da Olumsuz gözlemler başlığına koymuşsun, bunu anlamadım, sanırım ya çok yorgundun yada kafa güzeldi.  :)

facebook.com/sambapos biz daha güzelini yapana kadar bizim referanslarımızı çalışmalarımızı yazı okumayı sevmeyen kullanıcılar için yegane paylaşım alanımız, olası yeni kullanıcıları cesaretlendirmek ekibe katılmalarını saplamak için yegane alan.
(SİZ İSA'YA BAKMAYIN, LÜTFEN İŞLETME FOTOGRAFLARINIZI BİZE GÖNDERİN, İÇİNDE SAMBAPOS EKRANLARI DA OLURSA BALLI KAYMAKLI OLUR. BU SAMBAPOS'UN GELİŞİMİ İÇİN ŞU ANDA EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİSİDİR. Fotografları mehmet@sambapos.org adresine gönderebilirsiniz)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #2 on: May 21, 2012, 01:38:08 am »
Selamlar. Normalde bu tür düşüncelerimi karşılıklı sohbet şeklinde paylaşmak isterim ama madem yeri geldi ben yaşadığınız ikilemlerin sebepleri hakkındaki fikirlerimi şöyle anlatayım.

Bildiğiniz gibi 1700'lü yıllar sanayi devriminin gerçekleştiği ve tarım üretiminden fabrika üretimine geçildiği yıllar. Tabii bu geçiş o kadar kolay olmadı. Tarım toplumu yerleşik, kalabalık aileler şeklinde yaşayan, zaman kavramı pek gelişmemiş ve genellikle de sadece kendi ihtiyacı kadar üreten bireylerden oluşuyordu. Tarım yapan bireyler fabrika ortamının gerektirdiği itaat, senkronize çalışma ve planlı yaşam tarzına uygun düşünce yapısına sahip değildiler. Bu nedenle o dönemlerin planlayıcıları "kitlesel eğitim" diye birşey icat etmişler. Sistem çocuklar zil çaldığında belli bir yerde toplanmayı, amire itaat etmeyi (öğretmen), sıraya girmeyi, belli bir işi sıkılmadan tekrar tekrar yapmayı, sorgulamadan verilen bilgiyi almayı, anlatılanları ezberde tutmayı öğrensinler diye tasarlanmış. Asıl maksadı fabrika işçileri yetiştirmek olan ve fabrika gibi yapılanmış okullar neredeyse günümüze kadar hiç bozulmadan gelmişler. Bizler de 300 yıl kadar önce tasarlanmış, politikaları o dönemin ihtiyaçlarına göre planlanmış kurumlarda eğitildik.

Elbette bir uygarlık tasarlıyorsanız karşılaştığınız sorulara uygun cevaplar üretebilmek için belli bir sistematik düşünce tarzını kabullenmek gerekir. Darwin'in evrim teorisi ve Newton fiziği endüstri devriminin tüm temellerinin dayandırıldığı düşünce sistemini oluşturmaktaydı. Bunlar o kadar etkili şekillerde zihinlere işlenmiş düşünce şekilleri ki günümüzde halen evrimsel gelişim modeline göre iş yaparız, bilinç altımızda zayıfın elemine edilmesi gerektiğini düşüncesi vardır (doğal seleksiyon) ve newton fiziğinin neden - sonuç ilişkisine dayalı mantığı nedeniyle de sorunlarla karşılaştığımızda "Neden?" sorusunu sorarız. Çünkü newton fiziği etki tepki mekanizmasına göre şekillenmiştir ve her tepkiye neden olan bir etki olmalıdır. Bunu 6-7 yaşlarımızda başlamış bir beyin yıkama operasyonunun sonucu olarak görebilirsiniz.

Artık hem endüstri uygarlığı hem de bu düşünce modellerine dayalı sistemler büyük krizler yaşamakta. Mesela eğitim sistemi büyük krizde. Çocukları sıralarda oturtup ders anlatmak giderek daha da zorlaşıyor. Gerçi halen bu çocuklara "hiperaktif" denip yine neden sonuç ilişkisine dayalı bahaneler üretiliyor ve haplar yardımıyla gençler kontrol altında tutulmaya çalışıyor ama artık işler eskisi gibi değil. Eğitim krizinin dışında para krizleri, enerji krizleri, piyasa ekonomisine dayalı sistemlerde yaşanan krizler, ülkelerin iflas etmesi ve bunun gibi birçok işaret artık endüstri uygarlığının sonuna geldiğimizin müjdecisi. Artık bilgi toplumuna geçişin tam ortasında yaşıyoruz ve herşey hızla şekil değiştiriyor. Newton fiziğinin neden - sonuç ilişkisine dayalı düşünce ve yaşam tarzı yerine Einstein fiziğinin kuantum-kaos ilişkisine dayalı düşünce tarzları yaygınlaşmakta. Üretime, enerjiye ve nakliyeye dayalı sistemler yerine bilgiye, iletişime ve hizmete dayalı sistemler altın çağını yaşamakta. 19 yaşında bir gencin kurduğu Facebook şirketinin dünyanın en değerli şirketi olduğu bir dönemde yaşıyoruz.

Eğer SambaPOS'un başarısını "xxx işini de yapacak şekilde geliştirilmesi" ne bağlıyorsanız bilin ki bunun nedeni Darwin'dir. Eğer xxx olursa yyy olur şeklinde olumlu ya da olumsuz fikirleriniz varsa bunun da nedeni Newton'dur. Bunlar 300 yıl öncesinin bakış açısı. Bu düşünce şekli ile bir Facebook üretemeyiz. Hatta nasıl olup da kullanıcılarından bir lira bile para almadan dünyanın en değerli şirketi haline geldiğini anlayamayız bile.

Tüm bunlara şöyle bir örnek vereyim:

Newton düşünce tarzına göre Facebook kurucusu Mark başarıya ulaşmak için ne yaptıysa sıfırdan başlayıp aynı şeyleri yaptığında yine aynı sonuca ulaşır. Halbuki Kuantum düşünce tarzı Mark'ın başarısını milyonlarca minik ihtimalin biraraya gelmesi ile açıklar ve aynı şeylerin yapılması aynı sonucun ortaya çıkacağı anlamına gelmez. Bu nedenle Facebook'un başarısını aynı şeyleri yaparak tekrarlamak mümkün değil. Eğer olabilse binlerce süper zeka, dahi mühendis çalıştıran Google, Facebook ile mücadele edebilecek bir ürün yapabilirdi. Yapamadı. Yapabildiği tek şey Google+ gibi fiyaskolar üretmek oldu.

Demek istediğim şu:

Bizler öğretmenden dayak yemenin bile normal karşılandığı bir dönemde tam olarak bu şekilde düşünmek için eğitildik ancak aslında ne kadar kafa yorarsak yoralım, ne kadar kendimizi zorlarsak zorlayalım SambaPOS projesini başarıya götürecek bir plan, bir karar, bir fikir bulamayız. Yapabileceğimiz tek şey başarılı olmak ihtimalimizi arttırmak. Bu ihtimali arttırabilmek için de yapmamız gerekenler öğrenmek, geliştirmek, döküman yazmak, video çekmek, forumlarda sorulara cevap vermek, yaşadığımız küçük problemleri hemen çözmek, çok kişiye ulaşmak, çok restoranı SambaPOS kullanır hale getirmek, hikayemizi yaymak. Hepimiz bunun bir parçası olacağız ve istediğimiz noktaya bu şekilde geleceğiz.

Yani geçmişi değerlendirmek, elde ettiğimiz sonuçlardan çıkarımlarda bulunmaya çalışmak, istemediğimiz sonuçlar elde ettiğimizde bunların nedenlerine odaklanmak bize bir yarar sağlamaz. Biz farklı birşey yapıyoruz. Artık bunları bir kenara koyalım. Hatta hatta kaldırıp atalım. Başkalarının yaptıklarından, tecrübelerden, fikirlerden, tavsiyelerden yola çıkarak hareket etmeye çalışırsak hiç bir yere varamayız.

Türkiye'de ise durum şöyle. Yoruma açık bir değerlendirme belki ama Atatürk gibi birisinin parmağı değmeseydi bizler geç kalmış endüstri devrimini belki de hiç yaşayamayacak ve bugün bilgi toplumuna geçiş ile ilgili konuşabilecek şansımız bile olmayacaktı. Doğrusunu, yanlışını asla bilemeyiz ama gerçek olan şu ki yazıda, ölçü birimlerinde, aile kurumunda, yani tüm yaşam tarzımızda biraz tepeden inme olsa da gerekli düzenlemeler yapıldı ve toplum endüstri uygarlığına uyumlu hale getirildi. Türkiye belki yüz yıl sürmesi gereken bir dönemi on yılda yaşadı. Küresel anlamda insanlık bu geçişin bedelini dünya savaşlarıyla ödedi. Bizler de savaşlar ve darbelerle ödedik. Ama artık ne yapıldıysa yapıldı, oldu ve bitti. Bunları o döneme bırakmak gerek. Gerçek olan şu ki bizler geçişi tam yaşayamadan bu dönemin de artık sonuna gelindi. Belki yine krizli olacak, belki önceki geçiş dönemindeki gibi yine büyük küresel problemler çıkacak, belki de iletişim olanaklarının artması geçişin daha problemsiz olabilmesini sağlayacak bunu da bilemiyoruz. Bildiğimiz tek bir şey var. Tekrar ediyorum. Bir geçiş süreci daha içindeyiz. Sadece Türkiye değil tüm dünya değişiyor.

Konuya SambaPOS projesi özelinde bakarsak tüm bunların sonucu olarak artık yazılım ürünlerinin mal gibi alınıp satılması gerektiğini düşünen insan sayısı hızla azalırken bunun bir hizmet olarak alınması gerektiğini düşünen insan sayısı hızla artıyor. Elbette bugünlerde halen eski tarzda düşünen insanlar karşımıza çıkacak. Elbette bizler bugünlerde öncü olmanın bazı sıkıntılarını yaşayacağız ancak asla SambaPOS'u herhangi bir girşim gibi görmeyin. Farkında değilsiniz belki ama bizler geleceği tasarlıyoruz. Gelecekte yazılım üreticisi ve kullanıcısının ilişkisinin nasıl olacağına dair yapıyı bizler oluşturuyoruz. Programların nasıl üretileceğinden tutun nasıl kurulacağına kadar yeni bir sistem dizayn ediyoruz. Çok değil bir iki sene içinde bunun olumlu sonuçlarını hepimiz göreceğiz. Süreç yeterince olgunlaştığında bizler "zamanın ruhuna uyumlu" çalışan bir organizasyon olacağız ve kullanıcılarımız da "zamanın ruhuna uyumlu" teknolojileri kullanıyor olacaklar. Tabii bugün bizden çok önde gibi görünen yazılım firmaları bizlerin yaptığı gibi yaparak zamana uygun hareket etmeye çalışacaklar ama o gün geldiğinde artık herşey için çok geç olacak :) Bunu hep beraber göreceğiz, yaşayacağız...

Not: Şu sıralar tüm zamanımı V3 sürümünün tamamlanmasına adadım. Forumlar, dökümanlar, her şey sizlere emanet.

Sevgiler, Saygılar.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: May 22, 2012, 04:57:02 pm »
Peki biraz önce yazımı tekrardan okudum. Hem biraz okuması zor yazmışım hem de SambaPOS çözüm ortaklarının nasıl bir gelecek vizyonuna sahip olabilecekleri ile ilgili yeterince noktaya değinmemişim. Aslında bu yazıdaki maksadım benim konuya bakış açımı vererek nasıl bir mantıkla bu projenin geliştirildiği hakkında bir fikir vermek ve konuyla ilgili beyin jimnastiği yapabilmekti. Forumda yazmak biraz zor oluyor. Bu yazıyı biraz daha toparlayarak ve eksik kalan noktaları da tamamlayarak kişisel blogumda tekrardan yayınlayacağım. Sonra kaldığımız yerden zihin jimnastiğimize devam ederiz.