Author Topic: elektrik kesildiğinde veya bilgisayar donduğunda kayıtlı masalar nereye gider  (Read 5361 times)

falco

• Newbie
  • *
program için kullandığım bilgisayar donarsa veya elektrikler giderse bilgisayar kapanırsa o anda kayıtlı ve şiparişleri yazan masalar ne olur? benim bir hafta sonu aynı anda 50 masam oluyor.masalar silinirse eğer 50 masanın şiparişini ben kafamdan yenidenmi girecem?

ardakose

• Full Member
hiç bir yere gitmez programı yeniden açtıgınızda bıraktıgınız gibi bulursunuz=)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
sql anlık kayıt yapıyormu arda ( bende arada acıp kapamak zorunda kaldım ) hıcbırı gıtmemıstı .( bende sıstem ıcın 10 kwm kesıntısız guc kaynagı aldım yenı sadece data kaybı yasamamak ıcın )
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

ardakose

• Full Member
evet anlık kayıt yapar. o an hangi masalar hangi adisyonlar açılıysa anlık olarak sql de kayıt edilir. elektirik kesilsede o şekilde kalır. bir kayıp olmaz. ama bende bir keresinde arka arkaya 5 6 kere elektirik kesildi o zaman sql de bi bozulma oldu onuda repair koduyla düzelttik kayıp yaşamadık yani.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Merhaba,
Sizin SambaPOS üzerinde aynı anda açık 50 tane masanız olsun, ve şans bu ya o anda da elektrikler kesilsin, Datalarınıza bir şey olmaz. bilgisayarı tekrar açtığınızda o 50 masanız olduğu gibi durmaya devam eder.

Arda'nın bahsettiği konu biraz daha çetrefilli; bilgisayar tam olarak açılamadan (SQL başlamayamadan) elektrik üstüste bir kaç kere gittiği zaman veritabanı kendini korumaya alıyor ve bu durumda extra işlemler yapmanız gerekebiliyor, siz o işlemleri yaptıktan sonra yine herhangi bir kayıp olmadan işlerinize devam edebiliyorsunuz.

Ama 50 masanız o an aktifse ve 5 dakikalık bir elektrik kesintisi içerisinde 4-5 masa hesap istese bu bile sizi zor bir duruma sokacağı için mutlaka Güş Kaynağı (UPS) kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Not: Termal yazıcınızı basit 400-500K lık UPS lere takmayın, fayda yerine zarar verebilir. :)