Author Topic: FastFood Departmanda raporlama  (Read 7381 times)

FeLLoW

• Newbie
  • *
FastFood Departmanda raporlama
« on: June 09, 2012, 10:55:29 am »
Herkese merhaba ,

Sambapos ta fastfood departmanı olarak bir departman açılırsa direk satış programı gibi çalışıyor çok iyi hoş.

Sorun şurada. Mesela atıyorum ben tekil ürünler satıyorum kola su sigara v.s forumda ki gerekli yerleri okudum işte reçelendirme stok girme alım fişi v.s herşeyi yapıyorum, raporlarda alım olarak atıyorum 20 su gösteriyor sonra envanter raporunda 1 adet satış yapınca -10 yazıyor.

Bu tür tekil ürünleri nasıl stoklandıracağım. Yani şöyle bir senaryo kurarsam sanırım isteğim daha net anlaşılır. Bir büfede 10larca ürün ver ben bunların elimde olan sayılarını gireceğim.Satışlarımı yapacağım  ve gün sonu yapınca hangi üründen ne kadar kalmış raporda göreceğim. Daha sonra alım yapınca stok sayısı artacak aynı şekilde devam edecek. Bunu program içinde halletmek zannediyorum mümkün. Bunu nasıl yaparım.

Birde ben mesela kutu ayran diye bir stok oluşturdum reçetesi v.s herşeyi tamam. onun satışını yapıncada ürün satış raporunda kutu ayran değilde departman adı yazıyor. işte mesela sy satılmış şu kadar alt satırda "satış 2tl" yazıyor. satış benim departman ismim 2 tl de kutu ayrana verdiğim fiyat..
« Last Edit: June 09, 2012, 11:20:40 am by FeLLoW »

ardakose

• Full Member
Re: FastFood Departmanda raporlama
« Reply #1 on: June 09, 2012, 12:17:44 pm »
evet münkün ben iş yerimde sattığım meşrubat ürünleri için kullanıyorum ayran kola vs. ancak sizin sorununuzu anlamadım. önce stok oluşturcaksınız ana birim adet hareket birimi adet olacak ve hareket birimi çarpanına 1 yazacaksınız. daha sonra reçete oluşturup ürün olarak menüde yazdığınız ürünü stok olarakta oluştuduğunuz stoktaki ürünleri seçeceksiniz. örnek olarak kola için menü oluşturcaksınız. sonra kola diye stok oluşturacaksınız hareket ve ana birimi adet yazıp çarpana 1 yazacaksınız. kola isminde bir reçete oluşturup ürün olarak kolayı ve stok olarak yine kolayı seçip adet olarak 1 yazacaksınız. daha sonra alım fişiyle kola aldıktan sonra satış yaparsanız envanter raporunda düştüğünü görürsünüz. reçetede 10 yazarsanız adete her sattığınızda stoktan 10 adet kola düşecektir. maliyet raporunda bir kola 10 katına maledilmiş olacaktır.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #2 on: June 09, 2012, 02:19:43 pm »
arda koseye katılıyorum yapılıyor bu cok basıt ama bende sahsen tam olarak ne ıstedıgınız yada neyı yapamadıgınızı anlamadım mumkun mu acaba ekran resımlerını eklemenız yada daha detaylı bır sekılde anlantamanız ama ne yaptıgınızı tektek ve ne yapmak ıstedıgınızı de bu sekılde yazarsanı sızlere elımızden geldıgınce yetmedıgı yerdede emre ve mehmet bey emınım yardımcı olacaktırlar
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: June 11, 2012, 03:57:29 am »
Merhaba,
her zaman konuyu anlamayan ben; galiba bu sefer tek anlayan oldum.  :D

Sizin satış yapmakla ilgili bir probleminiz yok, sizin sıkıntınız Stok Kartı tanıtımı ile ilgili,
adetli satış yaptığınız ürünlerde Koli, Kasa gibi üst birimleri girmeden işlem yaparsanız sıkıntınız çözülecektir.

Bu durumda 20 tane Kola aldığınızda ve 3 tanesini sattığınızda Envanter raporunda kalan Kola sayısını 17 olarak görebileceksiniz.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #4 on: June 11, 2012, 06:23:15 am »
hayırdır mehmet bey sanırım yaz sıcaklar yarada . tatıle cıkacam dıyordun bayadır forumda senıde emre beyıde goremıyordum yoksa bana ugramadan kacamak mı yaptınız :(
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: June 11, 2012, 07:04:50 am »
yıllardır tatil nedir unutan biz, bu sene sana ugramadan tatil yapmayacagız merak etme Munir. :) Bu sadece ış ve SambaPos 3 yogunlugu...

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #6 on: June 11, 2012, 07:41:43 am »
allah kolay lık versın ozaman en kısa surede gorusmek dılegı ıle

FeLLoW

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: June 12, 2012, 02:01:32 am »
teşekkürler Mehmet bey hallettim :)