Author Topic: Yazıcı Yazdırma Problemi Aşamalarıyla sorunumu anlatıyorum.  (Read 10080 times)

Kat3

• Newbie
  • *
2 Bilgisayarlı network'umde 2. bilgisayarıma mutfak yazıcısı bağlı bulunmakta
Mutfak yazıcısı bağlı olan bilgisayarda mutfak ve bar kısmından dilediğim gibi çıktı alabilmekteyim.
1. Bilgisayarımdan yazıcı rolleri tanımlamaları ürün vs. bütün konuları 2 kere kontrol ettim.
1. bilgisayara bağlı olan bar yazıcısı ve adisyon yazıcısı konusunda sorunsuz çalışmakta
(bar ve mutfak şablonları standart kullanılmaktadır)
2. bilgisayara bağlı mutfak yazıcısına sipariş yolladığımda yazıcı adı hatalıdır gibi bir cevap almaktayım.
bu duruma istinaden mutfak yazıcı seçimini  bar yazıcısı yapmama rağmen sorun yaşamaktayım.
yazıcı bulunamadı hatası alıyorum :)

Haydi çık çıkabilirsen işin içinde
Şimdiden teşekkürler
Bütün şablon ve yazıcı tanımlamaları silecek gibiyim :)

Kat3

• Newbie
  • *
Re: Yazıcı Yazdırma Problemi Aşamalarıyla sorunumu anlatıyorum.
« Reply #1 on: December 07, 2011, 01:19:34 am »
Bütün tanımlamaları değiştirmeme rağmen problem devam ediyor.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #2 on: December 07, 2011, 04:14:37 am »
Merhaba,

İşin içinden cıkılmayacak bir durum yok, :-) Sadece minik ayarlamalar yapılması lazım.
Eğer SambaPOS kurdugunuz ve 1 den çok bilgisayarınız varsa yazıcılarınızın nereye fiziki olarak bağlı olduklarının hiç bir önemi yok.

Dikkat etmeniz gereken tek kural var o da şu; Yazıcıları nereye bağlarsanız bağlayın, kurduğunuz bilgisayar üzerinden bu yazıcıya paylaşım vermeli ve SambaPOS > Yonetim > Ayarlar > Yazıcılar linkinden yazıcıyı tanıtırken bu linki seçmelisiniz.

Aşağıdaki resimde Kasa Bilgisayarınaza ve Bar ve Aidsyon Yazıcısının nasıl tanımlanız gerektiği gorulmekte.

Alttakı resimnde ise 2. bilgisayar olarak adlandırdıgınız diğer bilgisayar ve onun yazıcısının nasıl tanımlanacagı var.

Burada en çok dikkat etmeniz gereken husus 2 bilgisayarında birbirinin paylasımlarına yazmaya yetkisinin olmasıdır.

Sizin 2 bilgisayarınızda aynı verıtabanını kullandıgı ve yazıcı ayarları da aynı yerde oldugu için tüm yazıcı adı tanımlarınız \\BILGISAYAR-ADI\YAZICI-ADI   şeklinde olmalıdır.

Saygılarımla
Mehmet AKYILDIZ

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: June 01, 2013, 10:32:35 am »
Mehmet bey ayni sorun bende var.daha oncede bu ayari yaptim defalarca hicbir sorun olmadan calisti fakat suan ayni ayar oldugu halde calismiyor.

1. makineye 2 tane yazici bagli ve paylasimlari acik
2. makinadan bunlari aynen dediginiz gibi tanitildi.

bu seferde 2. makinadan normal calisiyor 1.makinadan calismiyor bunun sebebi ne olabilir?