Author Topic: reçetelere toplu mal girilmesi,  (Read 5350 times)

murat

• Newbie
  • *
reçetelere toplu mal girilmesi,
« on: August 10, 2012, 03:47:15 am »
arkadaşlar mrb.
yaklaşık 80 çeşitlik bir menüm var. tüm ürünlerde geçerli olmak üzere, ürün alana ayran bedava kampanyası yapıcam. ürün reçetelerine tek tek ayran girmek, kampanyadan sonrada tek tek silmek  zorunda mıyım? bunun topluca tek seferde girilebileceği veya kaldırılabileceği bir özellik yok mu?teşekkürler...

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
Re: reçetelere toplu mal girilmesi,
« Reply #1 on: August 10, 2012, 04:29:51 am »
Merhaba

Yanlış anlamadıysam 80 ürünün hepsine +ayran da eklemek istiyorsunuz. Bu işlemi Yönetim/Ayarlar/ eylemler ve kurallardan adisyon açıldığında yada ürün eklendiğinde otomatik olarak ayran ekleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Reçetelerde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmaz.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: August 10, 2012, 07:15:08 am »
ama söylediğiniz gibi sadece bir ayran eklenir. menü + ayran olur. 2 menü isterse ayran miktarını 2 yapmak gerekir. sadece kola isterse müşteri kolayada ayran ekler tahminimce.

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
    • www.sambaposdestek.com
« Reply #3 on: August 10, 2012, 08:02:20 am »
Murat istemiş olduğu özelliği, Kurallardan bütün ürünlerine yada ürün gruplarına ekleyebilir. Ayran yerine başka bir seçenek olup olmayacağına dair herhangi bir istekte bulunmamışlar. Yani her ürün seçiminde +Ayran ekleyebilir (sizin kola örneğindeki gibi) yada promosyon ürünlerini bir kategoriye toplayarak bu gruba +ürün ekleyebilir.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: August 10, 2012, 08:11:32 am »
Şöyle bir öneride bulunabilirim.

Promosyonlar adında bir özellik grubu ekleyin. Altına "Ayran" (ya da "Bedava Ayran" da olabilir) ekleyin ve fiyatı sıfır olsun. Ayrıca ürün sütunundan da "Ayran" ürününü seçin. Bu özellik grubunu beraber ayran vereceğiniz tüm ürünlere ekleyin. Şimdi ilgili ürünü (örn. ekmek arası köfte) ekleyip ürün özelliklerinden "Ayran" seçtiğimizde ürünün altına Ayran diye bir satır açılır. Eğer bu ürünün (yani ekmek arası köftenin) bir reçetesi varsa ürün özelliğine bağladığımız için ayran reçetesi de işlem görecektir.

Tabii promosyon sürecinde ayran ürününü her seferinde seçmek istemiyoruz. Menü butonlarının özelliklerini ayarladığımız yerde ilgili butona basıldığında otomatik olarak bir özelliğin seçilmesini sağlayabiliriz. Menü ayarından "ürün özelliklerini düzenle" ekanında "varsayılan özellikler" diye bir sütun var. Burada otomatik işlem görecek ürünlere "Ayran" yazıyoruz (Ya da ismi Bedava Ayran verdiysek o şekilde yapıyoruz). Böylece ilgili ürün butonuna tıkladığımızda "Bedava Ayran" özelliği otomatik olarak seçiliyor.

Eğer Ayran'ı bedava vermek değil de sadece indirimli fiyattan vermek isterseniz yine özelliği tanımlarken bir fiyat verebilirsiniz. Ya da ayran yerine kola isterse o zaman kolayı indirimli fiyattan vermek isterseniz yine kola için de ek bir özellik daha ekleyip indirimli fiyat yazabilirsiniz.

Promosyon bittiğinde ilgili butonların "varsayılan özellikler" değerlerini sıfırlamak yeterli olacaktır ancak yine de bedava ayran vermek istediğinizde ürün özelliklerinden ayran özelliğini seçerek manüel olarak promosyon yapabilirsiniz.

Elbette bu Ayran'lar normal ayran satışlarını etkilememek için satış raporunda görünmeyecekler ancak özelliği "Ayran" ürününe bağladığınız için stoklardan düşecekler ve stok raporlarınızda toplam ayran satışlarınızı görebileceksiniz.

Not: Bu işlem İsa'nın dediği gibi adisyona otomatik olarak ayran ekleyerek de yapılabilir. Ayrıca miktarı da ürün eklenip silindikçe değiştirmenin yolu var ancak bu teknik promosyon ürünler normalde satılan ürünler değilse iyi çalışır. Ayran normalde de satılan bir ürün olduğu için promosyonlar ile normal satışlar karışacaktır. O nedenle bu şekilde bir öneri getirdim.
« Last Edit: August 10, 2012, 08:17:10 am by emre »

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
    • www.sambaposdestek.com
« Reply #5 on: August 10, 2012, 09:00:17 am »
Murat bütün ürünlerle tek tek uğraşmak istemediğini belirtmiş.
Ben şu şekilde bir yol izledim.
1.Eylemler /Adisyona ürün ekle /miktar 1 /İkram /işletme ikramı/etiket= Promosyon (böylece ikram ayranlar satıştakilerle karışmamış olacak)
2. Kurallar / Adisyona Satır Eklendiğinde / (Eylemi seç) (eğer sadece bir ürün grubuna uygulanacaksa burada seçebilirim)

Bu durumda sizin yorumlarınız ne olur. (birazdan emre'den zılgıtı yiyeceğiz) :)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: August 10, 2012, 10:03:34 am »
İsa Murat tek tek reçeteleri değiştirip kampanya bitince de silmek istemediğini söylemiş. Böyle yapmak zor ama kurmak için bir kere uğraşmanın bir sakıncası yok bence. Varsayılan özellikler zaten excel gibi sürükle bırakla güncelleniyor.

Önceki uygulamamızı hatırlarsan yılbaşı paketi promosyonu verdirmiştik. O normalde satılmayan bir üründü. Ancak ayran normalde satılan bir ürün olduğu için ürün satış raporlarında 10 promosyon + 1 normal satış ayran 11 ayran satışı olarak görünecek. Normalde promosyon harici satılan 1 ayran olduğu için 1 görünmesi gerekir. Karışır derken bunu kastettim.