Author Topic: mesaj gönderme sorunu  (Read 6532 times)

ardakose

• Full Member
mesaj gönderme sorunu
« on: August 15, 2012, 08:41:02 am »
herkeseye hayırlı ramazanlar.

daha önce başka konulardada belirtmiştim her ayın 15 inde müşterilerime kampanya mesajı attığımı.
bugün ayın 15 i ve yine mesaj gönderdim kayıtlı müşterilerime. ancak aldığımız tepkiler çok büyük boyutlara ulaşmaya başladı.
mesajları 1 aydır aktif olarak sipariş verenlere atmak istiyorum. çümkü aktif müşterilerden sorun çıkmıyor. 5 6 aydır sipariş vermeyenler ben sipariş vermiyorum nie atıyorsunuz diye azına geleni sayıyor. paket servisimizden yararlananlar henüz işleri bitmediği için bişey diyemiyorlar=) bunun için yeni versiyonda bir listeleme olması mümkünmüdür acaba? 1 aydır sipariş veren müşterileri listelesin ve o numaralara mesaj atılabilsin sade.
ama ben bu sorunları en aza indirmek için paket servislerde gönderdiğim adisyonların altınada çok küçük yazıyla açıklama eklemek istiyorum. paket servis müşterilerimize her ayın 15 i bilgilendirme mesajı atılır. iptal etmek için iletişime geçiniz yada sitemizden iptal edebilirsiniz gibi yada su numaraya iptal yazıp gönderebilirsiniz gibi. bunu nasıl yapabilirim 00 yaptığım zaman en küçük boyut sanırım ama o çok büyük oluyor yapmak istediğim işlem için

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: mesaj gönderme sorunu
« Reply #1 on: August 15, 2012, 09:46:26 am »
Hayırlı Ramazanlar.

Şu SQL cümlesi son 30 gün içinde sipariş veren müşterilerin listesini, telefon numaralarını, son 30 gündeki sipariş toplamlarını ve son sipariş tarihlerini listeler.

SELECT Tickets.CustomerName,Customers.PhoneNumber, Max(Tickets.Date) as LastDate,  sum(Tickets.TotalAmount) as Total
FROM SambaData2.dbo.Customers Customers, SambaData2.dbo.Tickets Tickets
WHERE Customers.Id = Tickets.CustomerId and Tickets.Date > DATEADD(MONTH,-1,GETDATE())
Group By PhoneNumber, Tickets.CustomerName

Bakalım bunu geliştirebileceğimiz bir fikir gelecek mi...

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #2 on: August 15, 2012, 09:47:58 am »
Ayrıca font büyüklüğü yazıcı özelliği ilgili bir konu ama adisyonun altına logo ekler gibi istediğiniz imajı ekleyebilirsiniz. Yani mesajınızı paint ile hazırlayıp bitmap olarak adisyonun altına eklemeyi deneyebilirisiniz.

ardakose

• Full Member
« Reply #3 on: August 15, 2012, 11:45:27 am »
Hayırlı Ramazanlar.

Şu SQL cümlesi son 30 gün içinde sipariş veren müşterilerin listesini, telefon numaralarını, son 30 gündeki sipariş toplamlarını ve son sipariş tarihlerini listeler.

SELECT Tickets.CustomerName,Customers.PhoneNumber, Max(Tickets.Date) as LastDate,  sum(Tickets.TotalAmount) as Total
FROM SambaData2.dbo.Customers Customers, SambaData2.dbo.Tickets Tickets
WHERE Customers.Id = Tickets.CustomerId and Tickets.Date > DATEADD(MONTH,-1,GETDATE())
Group By PhoneNumber, Tickets.CustomerName

Bakalım bunu geliştirebileceğimiz bir fikir gelecek mi...
Emre Bey bu sorguyu nereye gircem acaba biraz acemiyimde=)

benimde aklıma gelmişti ama logo eklediğim zamanlarda logo biraz kalitesiz çıkmıştı yazılar çok küçük olacağından okunmaz diye düşündüm.
belki bi yöntemi vardır diye sormak istedim. logo olarak deneyip sonucu burda paylasırım.

hayırlı günler.
Ayrıca font büyüklüğü yazıcı özelliği ilgili bir konu ama adisyonun altına logo ekler gibi istediğiniz imajı ekleyebilirsiniz. Yani mesajınızı paint ile hazırlayıp bitmap olarak adisyonun altına eklemeyi deneyebilirisiniz.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: August 16, 2012, 06:32:14 am »
Bu sorguyu SQL sunucularına bağlanabilen herhangi bir programa girebilirsiniz.

Excel kullandığınız için Excel'i örnek vereyim. Bende İngilzice excel 2010 olduğu için ona göre kısaca anlatmaya çalışayım.

Data menüsünden From Other Sources > From Microsoft Query seçelim.
Kayıtlı Data Source'lar arasından seçim yapabileceğiniz bir ekran gelecek. Muhtemelen henüz SambaPOS için bağlantı kurmadığınızdan burada <New Data Source> seçeneğini seçelim. İsim olarak SambaPOS Data gibi bir isim verelim. Driver olarak SQL Server Native Client  seçelim ve Connect düğmesine tıklayıp SambaPOS SQL sunucusuna bağlanmak için gerekli sunucu adı, kullanıcı adı gibi bilgileri girelim. Eğer SQL kurulu bilgisayarda çalışıyorsak "Use Trusted Connection" diyerek kullanıcı adı ve şifre girmeden de kullanabiliriz. Ayrıca bağlantı kurulduktan sonra "Options" düğmesine tıklayarak veritabanı olarak "SambaData2" seçmek de kolaylık olacaktır.

Bağlantı hazır olduktan sonrası çok kolay. Bağlantıyı seçtikten sonra karşınıza sorgulamak istediğiniz tabloların listesi gelecek. SQL cümlemiz hazır olduğu için "Query Wizard" iptal edelim ve gelen soruya "Yes" diye cevap verip sorgu oluşturma aracını görüntüleyelim. Aracın Toolbar kısmında "SQL" olarak işaretli bir düğme olacak. Bu butona tıkladığımızda gelen pencereye SQL sorgumuzu yapıştıralım ve pencereyi onaylayalım. Araç sorgumuzu görsel olarak kutucuklar şeklinde gösterecektir. Bu noktada bu aracı kapatıp Excel'e geri dönüyoruz. Excel de sorgunun sayfada nereye yerleştirileceğini soran bir pencere çıkaracak. Buna da tamam dediğimizde excel sayfamızda ilgili müşterilerin telefon numaraları ile birlikte listelendiğini görebiliriz.

Bu sayfa bir sorguya bağlı olduğu için her açtığınızda güncel listeyi görürsünüz. Ya da gerektiğinde Data Menüsünden "Refresh" diyebilirsiniz.

Sonuçta ihtiyaçlar çok geniş olduğu için V3 sürümünde bu tür özel raporlar programa ekler miyiz bilemiyorum. Genellikle diğer programlar bu tür küçük cümleciklerle onlarca rapor oluşturup çok ileri düzey görüntüsü vermeye çalışırlar ama ben olabildiğince bu kısımları basit tutmak ve raporları bir araya toparlamak taraftarıyım. Büyük ihtimalle V3 içinde bu tür sorguların eklenip çalıştırılabileceği ya da direk olarak Excel gibi araçlara aktarılabileceği bir araç tasarlayabiliriz. Bizler ya da konuyu bilen arkadaşlar istenen küçük raporların SQL cümlelerini paylaşırlar ve dileyen bunları SambaPOS'a ekleyerek kullanabilir.

ardakose

• Full Member
« Reply #5 on: August 16, 2012, 11:21:58 am »
tamam Emre Bey deneyip burdan bildiririm sonuçları. bu arada açıklamayı resim olarak ekledim çokda güzel oldu.

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: August 21, 2012, 01:08:26 am »
Merhaba ,
Tüm arakaşlara İyi bayramlar emre bey anlatımı yaptığınız olayı tam gerçekleştirdikten sonra bazı verilerin excel'e atmayı başrmış olsamda bir türlü müşteri numaraları ve isimlerini almayı başaramadım hani data isimleri altında yer alıyorlar bilgisini verirseniz çok yardımcı olacaksınız
Teşekkürler

ardakose

• Full Member
« Reply #7 on: September 07, 2012, 05:19:02 am »
Teşekkürler Emre Bey anlattıklarınızı uyguladım ve oldu. Hatta sabit hatlar en üste biriktiği için silmem daha kolay oldu. kendim önceden aralara serpilmiş numaraları teker teker siliyordum ve uzun zaman alıyordu. şimdi sadece 2 dk da tamam=)