Author Topic: Birdeb fazla makinede çalıştırma ve caller id kullanımı hakkında bilgi rica  (Read 10533 times)

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Bu ürünü ve sayfasını bulalı 2 gün oluyor.google aramaları esnasında buldum.özelliklerine baktığımda inanılmaz ve üstüne ücretsiz olması ve yapabiliyorsan değişikliklere izin vermesi inanılmaz güzel.2 gündür incelemeye çalışıyorum.Kullanımını öğrenmeye çalışan biri olarak sorularımı garipsemez iseniz (zaten bu özellikler var diyebilirsiniz ,bilmediğime verin)

S.1)İki tane desktop pc de hizmet veriliyor.Forumda buldum,diğer makinenin data source nu anamakine olarak gösterirsek sorun çıkmıyormuş ancak caller id cihazı nasıl olacak,o zaman iki tane caller id cihazımı satın alacağız.İşletmede santral var,bu santrala baglı 4 hat var.Bu hatlar 2 adet telefona yönleniyor ve iki kişi telefonlara bakıp siparişleri alıp bilgisayara giriş yapıyor.şu anki kullanılan caller id siz olduğu için elle yazılıp müşteri listesinden seçiliyor.2 kişinin(2 pc) bu işe baktığı durumda her bir pc ye ayrı bir caller id mi takacağız veya bir pc ye caller id bağladık diyelim ,bu bağladığımız pc yede remote desktop bağlanıp gelen telefonları oradan görebilirmiyiz?
S.2) SambaPos un fatura özelliği varmı? ben göremedim.Zira müşteriler yemeklerini şirketlere fatura ettirebiliyorlar dolayısı ile şirketlere/müşterilere ait bilgilerin tutulduğu
vergi dairesi, adres bilgilerinin tutulduğu bir fonksiyon var mı?

S.3)Mutfak yapısı parçalı olduğundan(lokasyon olarak,alt üst) aynı masanın siparişi içinde kebaplar başka yazıcıya,tatlılar başka yazıcıya,içecekler başka yazıcıya ,faturalar başka yazıcıya,adisyon başka yazıcıya ..vb gideceğinden kullanılan pc ye bu yazıcılar (lokasyon uzak olduğundan-100 mt altı) ya uzun rs232 yada uzun usb portundan bağlamak istediğimizde desktop pc ye ek PCI RS232 kartları takmamız gerekmez mi? yada başka bir çözüm yolu var mı? Yazıcı sayısının çok fazla olması sonucunda bağlayacağımız makineye ek ilavelermi yapılması lazım  ?

S.4) Uzun zamandır aradığım smart telefonlar ve ipad lerde de kullanılabilcek menü sistemi özellikleri varmı?müşteri ipad üzerinden menüyü görüp kendisi siapriş verecek veya android işletim sistemine sahip bir telefondan menüyü görüp sipariş verip paket servis isteyebileceği bir özellik var mı?

S.5)Mutfaktaki yazıcılar+kağıt ve takip zorluğu anlamında oraya konulabilecek dokunmatik ekran(ipad benzeri) üzerinde takip edilip çıkan ürünleri ve masaya bakan garsona mesaj olarak iletebileb bir yapı var mı?(restoranın sessizliği ve garsonun mutfak takibi açısından)

S.6) Yazılımın gerekirlerine baktığımda çok fazla özelliği olan bir donanım olması gerekmiyor.Dolayısı ile i5 bir notebook üzerinde çalıştırmanın bir zorluğu olur mu? yoksa desktop yada server mu olmalı?
S.7) forumda okudum yeni sürümde sms gönderimi olacağı konusunu ,müşteri bilgilerinde ne eposta nede cep telefonu olduğuna dair bir alan yok.telefonun kaydedildiği bir alan var dolayısı ile oraya bir script benzeri şu numaralarla başlıyorsa sms at mı diyeceğiz?
S.8) zaman içerisinde müşteri ve hareketlerden dolayı veritabanın şişmesi eski kayıtların silinmesi compact yapmaya ihtiyaç var mı?

Öncelikle teşekür ederim böyle bir ürünü çıkardığınız için inanılmaz paralara satılan,ek olarak şu donanımalrla çalışır,yıllık bakım yapacağız altında inanılmaz maliyetler çıkan ürün yelpazesinde türkçe ve destekli bir ürünü bizlere ulaştırdığınız için.

Sorularım anlamzız gelebilir,forumda ara bulda diyebilirsiniz.
saygılarımla

erdem üstün..

ardakose

• Full Member
C.1) 4 hatta tek pc de olacaksa 1 caller id işinisi görür. Ancak iki ayrı pc ye gelcekse hatlar iki caller id gerekli
C.2)yazıcılardan fatura yazıcısını ayarlayıp şablonlardan fatura şablonu oluşturup fatura yazdırabilirsiniz.
C.3) ethernetten bağlanan yazıcılardan kullanırsanız yada seri porttan bağlananlardan kullanırsanız mesafe sorun olacağını sanmıyorum. ama her yazcıya ayrı ayrı yazdırma işlemi tanımlamanız gerekli sanırım.
C.4)garsonlarınız ipad yada android telefonları pos olarak kullanabilir ama sambapos2 de elektronik menü özelliği yok. sambapos 3 te bahsettiğiniz özellik olacak. pos içinde android için yazılım geliştirilcek bildiğim kadarıyla.
C.6) hiç bir zorluğu yok.
C.7) müşteri bilgilerinde eposta yok evet ama cep numarası var. müşteri id si cep no olarak kullanılıyor zaten. o numaralara mesaj atılacak.
C.8) çok büyük yerlerde bir seneyi aşkın süredir kullanıldığını ve hiç bir sorun yaşanmadığını biliyorum.

Cevaplar sadece kendi bilgilerimd ibarettir. Yaklasık on aydır sambapos kullanıyorum bu tecrübelerime dayanarak verdim bu cevapları. Daha kesin cevaplar sambapos geliştiricilerinden gelcektir. Selametle..
Arda KÖSE

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Bu kadar çok ve farklı konuyu keşke ayrı ayrı açsaydınız diğer kullanıcılar ararken daha kolay bulabilirdi.
Neyse; aslında Arda kısa ve öz olarak cevaplar vermiş ama ben de biraz daha detaylı cevaplar vermeye çalışayım.

C.1 > 4 telefon hattı bir bilgisayarda problemsiz kullanabilirsiniz, ama aynı anda var olan 2 bilgisayarınızda paket servisi siparişi kabul edecekse bu her iki bilgisayarınızda da Caller ID cihazı olmalı ve local telefon santralinizde bu hatlar birbirine pbx lenerek Caller ID cihazlarının bağlı olduğu dahili hatlara yönlendirilmelidir. kullanacağınız telefon santralinin Caller ID özelliği olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Burada dikkat edilecek önemli nokta şudur. 1. bilgisayarınıza 112 nolu dahili bağlı ise ve o anda sipariş alıyorsa başka bir çağrı geldiğinde 112 nolu dahili meşgul olduğu için bunu 2. bilgisayarın Caller ID sinin 113 nolu dahiliye telefon santraliniz tarafından yönlendilmesi gerekmektedir. Bu şekilde istediğiniz kadar bilgisayar istediğiniz kadar Caller ID ve istediğiniz kadar hat ile çalışabilirsiniz.

C.2 > SambaPOS da Fatura Resmi adisyon, kırmızı adisyon, uzun adisyon, irsaliye canınız hangi tip hangi belgeyi isterse yazdırabilirsiniz. Bunun için tanımlama, bir yazıcı, bir yazıcı şablonu tanımlamak ve bunları çalıştıracak bir Yazdırma Görevi  tanımlamanız yeterlidir.
Bu tanımlamaları nasıl yapabileceğinizle ilgili aşağıdaki dökümanları okuyabilirsiniz.

http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/guide/printers?s=[]=yaz%C4%B1c%C4%B1

http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/guide/printertemplates[]=yaz%C4%B1c%C4%B1

http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/guide/printjobs[]=yaz%C4%B1c%C4%B1

C.3 >Bu şekilde bir karışık mutfak yapısı varsa Ethernet portlu yazıcı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Böylece bilgisayar bağımlılığı kalmadan 80 - 90 metre mesafelere kadar sıkıntısız istediğiniz kadar yazıcı kullanabilirsiniz. SambaPOS da hiç bir yazıcı ve yazıcı sayısı kısıtlaması yoktur. Dilediğiniz kadar bağlayabilirsiniz. Bu konuda rekor bir kullanıcımız aynı anda 11 termal mutfak yazıcısı ile başı çekiyor.

C.4 > İstediğiniz operasyonlar SambaPOS 3 de yapılabilecek. Şu anda da yapabilirsiniz ancak müşterileriniz, garsonlarınızın kullandığı ekranı görürler bu hem kullanım açısından çok başarılı bir iş olmaz.

C.5 > Restoran sessizliği derken neyden bahsettiğinizi anlamadım, mutfaktaki ustalar yazıcısının sesini (melody box sesi) zor duyuyorlar ilgilenmiyorlar bile ekran da olsa yine uyarsın ses çıkarsın denilecektir. Ayrıca 250 $ seviyesinde bir yazıcı kullanımı mı yoksa nemden ısıdan ustaların ıslak elleriyle dokunmaların etkilenmeyecek bir dokunmatik monitör kullanmak mı daha kolay. Kağıt masrafı denen en yoğun yerde günlük 2 -3 TL dir. Dokunmatik monitörün yakacağı elektrik kadar. Ama her şeye rağmen yine de ilerleyen versiyonlarda bu konuda bir çalışma yapabiliriz.

C.6 > Intel i5 işlemcili herhangi bir bilgisayarda gayet başarılı ve hızlı olarak çalışır. Desktop, Laptop, Kiosk tercihi tamamen size kalmış bir seçimdir.

C.7 > Bu konuda yorum yapmak için yeni versiyonu bekleyin lutfen. Bu konuda çok güzel sürprizlerimiz olacak...

C.8 > SQL Express Edition kullanın. SQL Compact (SQL CE) sadece SambaPOS u kolayca incelemeniz için destekleniyor. Eğer SQL Express Edition kullanırsanız data büyümesi çok yoğun data olması gibi hiç bir sıkıntınız hiç bir zaman olmaz.

Rica ederiz, SambaPOS'u beğenmiş olmanızdan memnun olduk. Sizden tek isteiğiniz işletmeniz de SambaPOS kullanaya başladıktan sonra işletmenizin fotograflarınızı bizimle paylaşmanız. Bu şekilde aramıza yeni katılacak kullanıcılara daha çok güven verebiliriz. Örn: facebook.com/sambapos

Bol kazançlı, sağlık günler......
« Last Edit: June 10, 2013, 01:40:29 pm by admin »

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Yeni bir şey bulmanın ve kullanabileceğim/uygulayabielceğimi düşündüğüm bir çözüm için bu kadar kısa sürede cevap verdiğiniz için her ikinizede teşekür ederim.

5.sorudaki anlatmak istediğim şey şu idi.Garson masada siparişi aldı,el terminali ile yazılım üzerinden iletti.Ürün mutfaktan çıkıp servis tezgahına konulduğunda ,garsonların yoğunluğundan veya tembelliğinden(:) ) diyelim ,servis tezgahına bakmıyorlar,mutfaktaki adam fişe bakıp masa numarasını sesleniyor,bu da bir gürültü kirliliğine sebep oluyor.Mutfakta işlem bittiğinde bir mesaj gitse(M20 siparişi hazır),ilgili-siparişi alan  garson seslenmeye-uyarmaya gerek olmadan gelip servis tezgahından alsa,aynı işlem paket servisler içinde yapılabilir

C.5 > Restoran sessizliği derken neyden bahsettiğinizi anlamadım, mutfaktaki ustalar yazıcısının sesini (melody box sesi) zor duyuyorlar ilgilenmiyorlar bile ekran da olsa yine uyarsın ses çıkarsın denilecektir. Ayrıca 250 $ seviyesinde bir yazıcı kullanımı mı yoksa nemden ısıdan ustaların ıslak elleriyle dokunmaların etkilenmeyecek bir dokunmatik monitör kullanmak mı daha kolay. Kağıt masrafı denen en yoğun yerde günlük 2 -3 TL dir. Dokunmatik monitörün yakacağı elektrik kadar. Ama her şeye rağmen yine de ilerleyen versiyonlarda bu konuda bir çalışma yapabiliriz.

C.6 > Intel i5 işlemcili herhangi bir bilgisayarda gayet başarılı ve hızlı olarak çalışır. Desktop, Laptop, Kiosk tercihi tamamen size kalmış bir seçimdir.

6.soruyu sormamın sebebi şu.sabah 9-10 gibi açılıp gece 24 te biten bir çalışma temposu içinde işlem yoğunluğu,ısınma problemleri nedeni ile sorun yaşamazsak notebook almanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.Malumunuz desktop pc lerin veya server ların mimarisi ve soğutucu yapısı farklı.Notebook ların kampanyaları nedeni oldukça ucuz olabiliyor.

Emeğe saygı duymak zorundayız.ellerinize sağlık

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
5. soruda anlatmak istediğiniz gürültü kirliliği meselesini yanlış anlamışım, kusuruma bakmayın, bu gibi garson uyarı sistemleri bir şeklide yapılabilir tabiki ama burada çalışan her bir garsona ve/veya komiye (çünkü kimi işletmelerde posta görevini komiler yerine getirir.) hem sesli belkide hem de titreşimli cihazlar dağıtmak gerekir. Bu cihaz eğer el terminali olacaksa oldukça çok sayıda olması gerekir gibi bir izlenim çıkıyor ortaya, bu da yüksek maliyet demek. eğer başka bir cihaz olabilir diyorsanız (Garson Çağrı Sistemi gibi) o zamanda bunun SambaPOS ile bir alakası kalmaz.

Bence bu konuda öncelikle net olarak ihtiyacı belirlemekde fayda var. Çalışkan işine motive garsonlar mı yoksa siparişi alması gerektiğini bilen posta cı komiler mi yada sipariş hazır Çan' ı mı?

Eğer donanım konusunda endişe edebileceğiniz bir işletmeden bahsediyorsak o zaman Endüstriyel PC, Endustriyel Kiosk kullanmanızı tavsiye ederim, hem ısınma hemde uzun süreler çalışma konusunda size daha verimli olacaktır.
Laptop kullanmayı planladığınız bir işletmede Dokunmatik ekran rahatlığından yoksun kalacağınızı da unutmamanızda fayda var, diğer durumlarda bizim için hiç fark eden bir konu değil....  :)

ardakose

• Full Member
eğer destop bir pc kullanırsanız çok daha ucuza maledebilirizsiniz. görüyorum ilanlarda haporlesine kadar dahil pc ler 600 tl. sadece kasa olarak 500 e alınabilir. sadece kasayı sambapos için server olarak kullanabilirsiniz. görünmücek bir yere gizleyebilirsiniz sadece açma kapama tusunu kullanabilirsiniz. daha sonra tabletlerle bağlanıp her işinizi yapabilirsiniz.

erdem_ustun

• Newbie
  • *
vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekür ederim.Benim aslında notebook u düşünmemin sebebi kampanyalar nedeni ile ucuza gelir diye fakat mehmet beyin uyarısıda ilginç oldu,dokunmatik olma durumu.Genelde bu tür yazılımlar dokunmatik olarak kullanılıyor ve daha rahat.
bunun üzerine bu gün all in one dedikleri makinelere bakmaya başladım.

1.http://www.bimeks.com.tr/urun/124433/hp-pro-3420-all-in-one.aspx
2.http://www.bimeks.com.tr/urun/123422/hp-touchsmart-elite-7320.aspx bu iyi gibi
3.http://www.bimeks.com.tr/urun/120687/hp-pro-3420-all-in-one.aspx
4.http://www.bimeks.com.tr/urun/120688/hp-touchsmart-elite-7320-lh179ea-.aspx
belli bir süre kullanıp daha sonra evde çocuklarda kullanabilir.

Desktop larda ucuza var,ancak tozlanması ,yer kaplaması,kablo baglantıları çok.
Bir yandanda yeni sürüm çıkarsa ve mehmet beyin bazı açıklamalarından çıkardığım sonuçlara göre bu kadar yüksek donanımada gerek kalmayabilir.
bir web server çalışacak kadar bir yapı ,onun üzerinden android işlemcili ucuz ipad,smart telefonlarla işlem yapmak.Şu anda el terminalleri inanılmaz pahalı,bunlar yerine çokda ucuz ipad ler var.

iyi çalışmalar...

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
bende hp smart 520 yı kulanıyorum i5 işlemcili banamısın demıyor ben senın yerınde olsam i5 işlemcili alırım sahsı fıkrım
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !