Author Topic: Açık hesap tahsilatı  (Read 5930 times)

ardakose

• Full Member
Açık hesap tahsilatı
« on: September 21, 2012, 02:14:51 pm »
Selamlar.
Sambapos kullarnırken kolaylık sağlıcağını düşündüğüm bir fikrim var mümkünmüdür acaba.
Şimdi müşterilerimizden bazen ödeme alamıyoruz para üstü olmadığından yada pos cihazını göndermeyi unuttuğumuzdan. Tekrar paketçiyi göndermek yerine birdahaki siparişte alırız diyoruz ve ürünleri teslim ediyoruz. Müşteri bir sonraki siparişinde ödeme yapıyor. Biz bu ödemeyi hesaba işlemek için önce en son siparişin ödemesini alıyoruz ve tekrar hesaba girip ödeme al butonuna tıklayıp eski borcun ödemesini alıyoruz.
Bunun yerine son siparişten ödeme al desek ve eski borçla birlikte olan toplam tutarı yazsak. mesela son siparişi 10 lira önceki borcu 5 lira biz bu hesaptan 15 lira nakit olarak ödeme alsak 5 lirayı hesaptan düşse daha kullanışlı olmazmı.
Ben denedim ancak para üstü hesaplıyor.
Normalde eğer müşteri seçili değilse açık hesap butonu aktif olmuyor. Bundada müşteri seçili ise burda para üstü hesaplamak yerine hesaptan düşşse olmazmı acaba? Sonuçta biz paket servis gönderirken zaten para üstünü 50 liraya göre verip gönderiyoruz para üstü hesaplamasına gerek yok.
Selametle.
« Last Edit: September 22, 2012, 06:30:55 am by ardakose »

ardakose

• Full Member
Re: Açık hesap tahsilatı
« Reply #1 on: September 21, 2012, 02:16:54 pm »
Birde burda unutmaktan dolayı yaşanan sorunlar var tabi. Müşteri ödeme yapıyor ancak biz tümü nakit diyoruz adisyonu kapatıyoruz. Eski borcu tahsil ediyoruz ancak müşterinin hesabına işlemeyi unutuyoruz. Müşteri tekrar sipariş verdiğinde borç tekrar çıkıyor. Bahsettiğim gibi yapılabilirse eğer aldığımız parayı girersek oda hesap borcundan düşerse bu unutma hataları azalır diye tahmin ediyorum.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #2 on: September 22, 2012, 05:59:31 am »
Müşteri seçili olmadan neyi nederen düşeceğini bilemeyeceği için, Müşterinin seçilmesi Zorunludur.

Bu seçilde bir yöntem ile çalışma ihtiyacınız olduğunda Adisyon Şablonu tasarımınıza {ACC BALANCE} değerini ekleyerek, müşterinizin eski bakiyesini de yazdırsiniz, Bunuda Genel Toplam ile en alt satırda toplayarak yazdırım TÜM Borçlar ve Bakiyeyi edinerek bir Adisyon tasarımı elde etmiş olursunuz.

Bahsettiğiniz gibi bir ödeme almak için, müşterinizin 2. seferdeki adisyonunu da Açık hesabına atacak ve müşterinizi örnekte olduğu gibi toplam 25 TL borçlu yapacak ve daha sonra Kasa modülüne gidip buradan Müşterinizden 15 Tl ödeme alacaksınız. Bu şekilde yaptığınızda müşterinizin toplam 25 TL borcu olduğunu ve bunun 15 TL sini ödediğini 10 TL borcu kaldığını görebileceksiniz.

Deneyin takıldığınız yerde yine buraya yazın yardımcı olmaya çalışayım.

ardakose

• Full Member
« Reply #3 on: September 22, 2012, 06:29:31 am »
Mehmet Abi ben zaten ikinci bir işlem yapmamak için kasa modülüne girmeden hesaptaki bakiyeyi kapatmak için bir yöntem sunmuştum ama tam anlatamadım galiba=)

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #4 on: September 22, 2012, 06:58:12 am »
O zaman birazcık düşünelim, müşteinin bundan 2 gün evvelden kalma bir adisyonu var, birde bugün yeni bir adisyonu daha oldu, bunların tamamını Ödeme Al içerisinden yaparsan o durumda 2 gün öncenini hesabıda bugünkü cironu ve tahsilatını da etkileyecek hem de 2 gün öncenin raporları da değişecektir.

Buna mahal vermemek raporlarda herhangi bir sapma olmaması için zaten bu şekilde bir Kasa üerinden tahsilat yapıyoruz. Bu şekilde çalışma sizin kasanızın her zaman tutmasını sağlayacağı için.

Adisyon içinden yapılan tahsilatlar sizin o gün içi kasanızı etkiler...

ardakose

• Full Member
« Reply #5 on: September 22, 2012, 08:16:44 am »
evet o bakımdan düşünmemiştim ben=)