Author Topic: Aynı anda 8 garson nasıl bağlanabilir?  (Read 5014 times)

ahmetcikcaybahcesi

• Newbie
  • *
Aynı anda 8 garson nasıl bağlanabilir?
« on: October 09, 2012, 02:16:38 am »
Öncelikle böyle bir programı ücretsiz sunduğunuz için teşekkür etmeyi borç bilirim.Yeni bir iş yerim var ve pos programı kurdurmayı düşünüyordum.Nette biraz arama yapınca siz çıktınız karşıma.Bilgisayar bilgim biraz olduğu için kendi kendime bu işin altından kalkabileceğimi düşündüm ancak iş yeri yoğun olduğu zamanlarda 8 garson aynı anda çalışıyor ve bu durumda 8 tane uzak masaüstü bağlantısını ana bilgisayarın kaldırıp kaldıramayacağından ve programın stabil çalışıp çalışamayacığından şüpheleniyorum.Bilgisayarda şu anda windows 7 kurulu.Daha önceden de uzak masaüstü deneyimlerim var çeşitli sebeplerle.Windows server da yükleyebilirim bilgisayara ancak daha önce hiç server kullanmadığım için uzak masaüstü bağlantısı aynı mantıkla mı çalışmaktadır ekstra başka ayarlar var mıdır bunu deneyimli arkadaşlardan öğrenebilirsem mutlu olacağım.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.Cevaplarınızı bekliyorum.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Aynı anda 8 garson nasıl bağlanabilir?
« Reply #1 on: October 09, 2012, 02:46:25 am »
Anladigim kadariyla, el terminali kulaniyorsunuz. el terminallerini 3 veya en fazla 4 den fazla Windows 7 uzerine baglamak hiz saglikli olmayacaktir. bu durumun cozumu cok basit. Bilgisayariniza Windows 2008 server yukleyerek 75 taneye kadar el terminalini baglayarak sorunsuzca kullanabikirsiniz.

ilave bir ayar aslinda yok ama eger windows server 2008 kullanirsaniz baskaca performans artirci ayarlar yapabilme imkaniniz olacaktir.

su anda ayni anda 15 el terminali kullanan ve hic problemi olmayan cok sayida kullanicimiz var.

sizde windows server a gecerek problemsiz bicimde kullanabilirsiniz.

ahmetcikcaybahcesi

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: October 09, 2012, 02:57:57 am »
Cevabınız için teşekkür ederim.Son olarak 8 tane kullanıcının windows server üzerinde bağlanabilmesi için gereken minimum bilgisayar özellikleri nedir? Ona göre bir bilgisayar alayım en azından.Yani önemli olan ram mi işlemci mi yoksa 2si de mi önemli.Pc'nin rami kaç gb olmalı işlemci en az ne olmalı gibi biraz daha bilgi alabilirsem daha sağlıklı bir sistem kurabileceğimi düşünüyorum.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: October 09, 2012, 05:29:24 pm »
Böyle açık ve net sorular sorulduğunda çok mutlu oluyorum.

Sorunuzun aslında cok basit bir matematiksel hesabı var; buyrun beraberce çözelim;

Windows 2008 Standart Temel Ram ihtiyacı : 2GB
Terminal Server Client Başına Ram ihtiyacı : 250 MB X 8 Adet = 2 GB ;

Buna göre minimum sistem Ram ihtiyacı 4 GB, (ne kadar çok o kadar iyi; ilave 4 GB Ram maliyetinin 25-30$ seviyesini olduğunu düşündüğümüzde, karar sizin)

Gelelim CPU meselesine; burada da önemli olan nokta sizin takacağınız 4 - 8 GB Ramı destekleyecek, (64 Bit destekli) matematik işlemcisi güçlü bir i5 veya i7 serisi bir CPU işinizi çözecektir.

Yeri gelmişken ve siz sormadan yukarıdakiler kadar önemli bir noktaya daha aydınlık getirmek istiyorum; Wireless Ağı: Makinanız ne kadar güçlü ne kadar sağlam olursa olsun, wireless doğru dürüst çalışmazsa her yerde adam akıllı çekmezse el terminalleri verimli çalışmayacaktır.

Bunun için işletmenizin dekoru, ahşap kaplamaları, Access Point özellikleri, AP konfigürasyonu, AP Kesintisiz Güç kaynağına bağlı olup olmaması bile bu durumu ciddi biçimde etkiler. Bence server kadar bu duruma da önem vermeniz gerekmektedir.