Author Topic: sql 2012 express'den sql 2008 express'e veritabanı aktarımı  (Read 7030 times)

odabaser

• Newbie
  • *
  • Bu Günü Yaşa, Yarını Düşün, Ama ASLA Dünü İsteme!!
sql 2012 express'den sql 2008 express'e veritabanı aktarımı
« on: November 05, 2012, 10:30:56 am »
Win7 işletim sistemi olan laptopumda sql 2012 express yüklü ve sambapos'u bu sql server üzerinden kullanıyorum. sistem değişikliği nedeniyle Win Xp Pro yüklü olan kasama sql 2012 express yükleyemediğim için, sql 2008 express kullanmak zorundayım, ve sql server konusunda yeterince bilgim olmadığı için sormak istedim. sql 2012 express'den sql 2008 express'e veritabanını nasıl aktarırım. Bu konuda bana yardımcı olursanız memnun olurum. Kasaya 2012 sql server kurmak için win7 kurmam lazım. Bununla uğraşmak istemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Genç Girişimçi, Genç Danışman,
Genç Projeci, Genç Mühendis,
Genç enerjim varken her şey olabilirim ama tecrübem olduğunda büyük ihtimal kendi adıma sadece yaşlı olucam :)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: sql 2012 express'den sql 2008 express'e veritabanı aktarımı
« Reply #1 on: November 05, 2012, 10:50:21 am »
Bende kurulu 2012 olmadığı için çok detaylı bilgi veremeyeceğim ancak genel mantık şöyle.

Management studio üzerinden bir veritabanına sağ tıklayıp Tasks > Generate Scripts menüsünden veritabanının tamamının SQL cümlesini veriler ile birlikte üretmetmek mümkün. Bu SQL cümlesini 2008'de çalıştırdığınızda veritabanı aynen oluşacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta veritabanı oluştururken bazı 2012 özelliklerini 2008 desteklemeyebilir. İki şey yapılabilir. Ya cümleyi 2008'de çalıştırıp hata veren kısımları cümleden kaldırırsınız ya da 2012'de veritabanın tamamını oluşturmak yerine tabloları seçer ve 2008'de boş bir veritabanı açıp oluşan cümleyi boş veritabanı üzerinde çalıştırırsınız. Eğer oluşan cümle içinde sadece tablolar varsa ve içinde bilgiler yoksa "Advanced" kısmından "Shema Only" yerine "Shema & Data" seçeneğini ayarlamak gerekebilir.

Belki 2012 yüklü bilgisayarı olan bir arkadaşımız varsa işlemleri sırasıyla anlatabilir ama çok zor bir iş değil. Biraz uğraşırsanız yaparsınız diye düşünüyorum.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #2 on: November 05, 2012, 03:18:42 pm »
Emre aslında işin nasıl yapıldığını güzelce izah etmiş, ve topu bana paslamış. SQL 2012 kullanan bir arkadaş olarak anlatayım size   :)

Öncelikle ihtiyacınız olan cevabı detaylıca anlattığımız dökümana http://www.sambapos.org/docs/doku.php/tr/dbase/sql_server_2012_den_sql_server_2008_e_data_nasil_aktarilir adresinden erişebileceğinizi belirteyim.

Ama BENCE YANLIŞ YAPIYORSUNUZ....

2012 hatta 2013 yılındayız, 2014 yılında bile belkide kimsenin kullanamayacağı kadar gelişmiş tekniklerle sizin için SambaPOS'u yazıp geliştiriyoruz ve siz 2002 de çıkmış Microsoft tarafından tüm desteği 2008 yılında durdurulmuş bir işletim sistemi üzerinde çalışmayı tercih ediyorsunuz.

Bu aynen bizim sizin için geliştirdiğimiz Ferrari motorunu, bir Şahin'e takmaya benziyor. Bana soracak olursanız artık Windows 7 bile kullanmamalısınız, ilk fırsatta Windows 8 e geçerek SQL Server 2012 ye devam etmelisiniz.

Tabiki son karar sizin, benden hatırlatması....  ;D

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: November 05, 2012, 05:23:27 pm »
dip not :  29 tl ye wındows 8 sahıbı olabılırsınız . tabı ıstersenız ve gayet esnek bır program wın yedıye gore basarılı sımdıyekadar ızlenımlerıme gore
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

odabaser

• Newbie
  • *
  • Bu Günü Yaşa, Yarını Düşün, Ama ASLA Dünü İsteme!!
« Reply #4 on: November 06, 2012, 07:36:19 am »
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Emre beyin anlattığı şekilde veritabanımı 2008 e geçirebildim. schema & data olarak yaptığımda sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladım.

Mehmet bey aslında haklısınız ama kullandığım kasanın win 7 de çalışması konusunda biraz şüpheliyim. Bu sebeple Xp pro ve Sql 2008 express kullanmayı tercih ettim. Ama bu demek değildir ki win7 veya win8 e geçmeyeceğim. Her an geçiş yapabilirim. Sonuç olarak bir mekanda olabildiğince deneme yanılma yöntemi ile bu sistemi öğreniyoruz. Kendim çözemediğim ve takıldığım noktalarda göründüğü gibi sizin desteklerinizi alıyorum. Bir başka mekanda ve bir başka SambaPOS kurulumunda yeni sistemleri kullanabilirim.
Genç Girişimçi, Genç Danışman,
Genç Projeci, Genç Mühendis,
Genç enerjim varken her şey olabilirim ama tecrübem olduğunda büyük ihtimal kendi adıma sadece yaşlı olucam :)