Author Topic: Yeni Kullanıcı Soruları  (Read 5647 times)

aydina

• Newbie
  • *
Yeni Kullanıcı Soruları
« on: November 07, 2012, 04:49:57 am »
Merhabalar;

3 restorantımdaki binlerce dolar verdiğim yazılımları kenara bırakarak sambapos kullanmaya başladım. Arayüzü oldukça güzel, ve kullanımı pratik. Karşılaştığım bazı sorunları paylaşmak istiyorum. (Forumda cevaplarını aradım lakin, ya göremedim, ya da çok basit problemler)

A) Günsonu raporları için eylem ve kuralları ekleyerek mail gönderimini gerçekleştirdim. (Video desteği mükemmeldi)
Gelen maildeki dosyayı açamadım. Uzantısını .csv olarak değiştirdiğimde wordpad veya excell olarak açabildim. Bu seferde karakter yığınlarıyla karşılaştım. csv viewer ile açmayı denediğimde ise yine aynı problem ile karşılaştım.

1- Uzantıda bir problem var ise, dosyayı kaydederken dosya ismini ****.csv olarak mı kaydedeyim?
2- Blackberry ile bu dosyayı açabilmemin imkanı var mıdır?
3- Gelen dosyayı pc de açmanın pratik bir yolu var mıdır?

B) Paket servis konusunda;

1- Telefon sipariş girişleri pratik olarak yapılıyor. Yemeksepeti siparişleri ise kopyala yapıştır ile sambaposa giriliyor. Lakin Türkçe karakter sorunundan dolayı düzeltmeler yapılıyor. Türkçe karakter sorununun çözümü var mıdır*
2- 10 dakika içinde 10 tane paketin geldiği zaman oluyor. Sipariş fişleri mutfağa gidiyor, ürünler çıkıyor buraya kadar her şey normal. Ekrandan bakarak paketleri gruplayan ve motoruculara veren (daha doğrusu adreslere yönlendiren) personel problem yaşamakta. Çünkü ekranda sadece müşteri adı, ads no, zaman ve tutar yazmakta. Bu alanda adresin yazması paketi yönlendirme açısından pratik sağlayacaktır. Bunun çözümü var mıdır?
3- Motorcuları seçebiliyorum ama gün içinde veya gün sonunda hangi motorcu hangi pakete gitmiş, hangi motorcu kaç pakete gitmiş gibi dataları görebilir miyim ? (Adsiyon başına prim veriyorum, tek tek hesaplamak aysonuna kadar ölüm gibi geliyor)

C)Kasa kısmında ise;

1- Gelir ve giderler hareketleri mükemmel ötesi. Ama yanlış kayıt yapıldığında geri dönüşü nasıl olacak, düzeltme imkanı var mı? (Gider yanlışsa, ters kayıtta gelir yazmak haricinde)

D) Raporlamalardaki yaşadığım problemler

1- 24 saat açık bir restoranımız var. Gün sonunu yapıyoruz ardından günbaşı yapıyoruz.
Örnek;
01-11-2012 23:30 günsonu
01-11-2012 23:35 günbaşı
02-11-2012 22:40 günsonu
02-11-2012 22:45 günbaşı   gibi

Rapor almak istediğimde, gün bazlı seçtiğimde cirolar birbirine geçmiş oluyor. Reel bir rapor alamıyorum. Yine gidip elle kasa defteri tutuyoruz. Bunun için kolay bir parametre var mıdır? Veya bunun kolayı nedir.

Günsonu yapıldığında günsonuna yazarkasalarda olduğu gibi bir numara atsa ve o numara ile raporları çekebilsek süper olurdu diye düşünmüyor da değilim.

D) Tahsilat Ekranıile ilgili olarak

1- İskonto seçeneği sadece adisyona iskonto yapmakta. Ürüne iskonto yapma şansımız nedir acaba? Şunu alana bu yarı fiyatına dediğimizde otomatikman çift adisyon açıyoruz ki iskontoyu yapabilelim. Bu da adisyon sayısını artırdığı gibi verimsiz bir data vermekte. Bunun bir çözümü var mıdır?
2- Ödeme tiplerinden Nakit,Kredi kartı ve yemek çeki seçeneği var. Yemek çeki seçeneği alternatifsiz olduğundan problem. Forumda bunla ilgili istekleri gördüm. Farklı firmaların ödeme tiplerini tek bir çatı altında toparlamak programın tek eksi yönü diyebilirim. Nasıl departmanlara garson veya motorcu ekleyebiliyorsak, yemekçeklerine de alternatif ekleyebilsek ve raporlayabilsek iş yükü minimize olacaktır.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Yeni Kullanıcı Soruları
« Reply #1 on: November 07, 2012, 06:24:48 am »
aydına, aramıza hoş geldin.

Hemen hızlıca sorularınızın cevaplarına geçelim.

A.) SambaPOS 2 dışarıya Export ettiği raporları XPS formatında vermektedir. XPS zaten SambaPOS'u çalıştırabilmek için yüklediğiniz .Net FrameWork 4 ile birlikte bilgisayarına yüklenir, ve bilgisayarlarınızdan sıkıntısız görebilirsiniz. Cep telefonu tarafında ise hem Android de hem de IPhone'da ücretsiz XPS Viewer uygulaması indirerek raporlarınızı güzelce görebilirsiniz. Blackberry hiç kullanmadım ve deneyemedim maaalsef Blackberry de ne nerden nasıl indirilirde yüklenir bilmiyorum ama muhtemelen onda da aynı şekilde bir XPS Viewer bulup yüklerseniz sorun çözülecektir.

A.1) Dosya uzantınız .XPS olmalıdır.
A.2) Cevabı yukarıda
A.3) Dosyanızı .XPS uzantısı ile kaydederseniz :net 4.0 yüklü makinalarda sıkıntısız dosyanızı üzerine çift tıklayarak açabilirsiniz.

B.)SambaPOS'da Türkçe karakter sorunu ilk defa sizden geliyor. Yoksa Türkçe karakter sonu derken yazıcının Türkçe karakterleri yazamamasından mı bahsediyorsunuz?

B.1) Yazıcı'lar yazarken oluşan Türkçe karakter sorunundan bahsediyorsanız yazıcınızın ayarları ile ilgilidir. Yazıcınızın marka ve modelini bildirebilirseniz ona da ayrıca yardımcı olmaya çalışayım.
B.2) Adres satırını sipariş kutusu üzerine yazdırmak aslında hiç de mantıklı değil, bu seferde buradan okuyup adresleri ayırt etmeleri gerekecek. Bunun yerine daha güzel bir çözüm sunayım size; Şöyle bir adisyon etiketi tanımlarsınız, bu etiketin içerisine mahalle sokak gibi adresleri gruplayıcı alanlar tanımlar ve serbest etiketleme ile de kullanıcının sipariş alma anında bunları yazabilmelerini sağlarsınız. Bu tanımladığınız etiketi ilgili Departmana tanımladıktan sonra, Departman sayfasında POS Varsayılan Adisyon Etiketi alanında da bu etiketi seçersiniz. Kullanıcılarınız sipariş ekranında sipariş alırken bu etiketi de seçerek sipariş alırlarsa oluşacak sipariş kutuları tam da sizin istediğiniz gibi bir gruplama içerisinde olmuş olacaklar.

B.3) Yine Adisyon etiketlerini kullanarak motorcularınızı da seçebilirsiniz. Bunları Günsonu raporunda hem götürdükleri sipariş sayısını hemde getirecekleri toplam parayı ayrı ayrı görebilirsiniz.

C.)
C.1.) Bu konuda aslında oldukça katıyız, Çünkü o kadar çok sayıda suistimal ile karşılaştık ki.. Raporu alıp patrona gösterdikten veya kasayı yaptıktan sonra gidip Kasa Rakamları üzerinde oynayan hadi oynuyor birde yanlış yapan o kadar çok kullanıcı var ki; o sebepten kasa da yanlış düzeltmenn yöntemi TERS işlemdir.
Bunu şu şekilde değerlendirin, eskiden Kasa defteri tuttuğumuz zamanlarda deftere yazdırımız satır yanlış olduğunda elimiz silgi alıp sizmezdik, silinen her satır kasayı tutanı zan altında bırakırdı o da gider karşı sayfaya düzeltme satırı açar ve oradan ters işlemle düzeltirdi. Bu da aynı şekilde olacak...

D.1.) Bizim SambaPOS olarak en büyük iddaalarımızdan biri Raporlarınızda ki tutarlılıktır. Raporlarınızdaki reel olamama nasıl oluyor biraz daha geniş anlatabilir misiniz?

E.1) İstediğinizi tam olarak anlatan bir dökümanıız var. http://www.sambapos.org/docs/doku.php/tr/tips/1_pizza_alan_musteriye_ikinci_pizzasini_50_iskontolu_sat adresinden erişebilirsiniz.

E.2) SambaPOS 3 de çözdüğümüz bir olay. Az kaldı geliyor V3.  :)

SambaPOS'dan memnun kalmanıza çok sevimdim.  İşletmenizin fotograflarını bana mehmet@sambapos.org gönderebilirseniz, facebook.com/sambapos adresindeki diğer kullanıcı fotografları gibi yayınlamak bizim için çok önemlidir.

Açık Kaynak Kodlu olarak geliştirdiğimiz projemize bu şekilde katkıda bulunmuş olursunuz.