Author Topic: Hata mesajı  (Read 5388 times)

akadir

• Jr. Member
  • **
Hata mesajı
« on: November 13, 2012, 03:53:06 pm »
şu anki bağlantı ayarları ile veritabanına bağlanılamıyor. Sağlayıcı bir providermanifest token dizesi döndürmedi.
data source=localhost\SQLEXPRESS

Şeklinde bir hata mesajı alıyorum. C nin yazma emirlerini değiştimeyi denedim. sql server versiyonları denedim fakat çözemedim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Hata mesajı
« Reply #1 on: November 13, 2012, 04:18:16 pm »
« Last Edit: June 10, 2013, 01:36:22 pm by admin »

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: November 14, 2012, 01:42:54 am »
emre bey önecelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Bilgisayrımda database yokken sambaposu kuruyorum. kurulum aşamasında compact 4 ü kuruyor.
normalde bu verdigi dizin 2008 server expres ile alakalı değilmi. Daha önce 2 kere 2.88 indirdim ve sql compact ile açtım.
şimdi olmuyor. Taki sql 2008 server indirdim , yükledim ve ayarlardan adres satırına data source=localhost\SQLEXPRESS yazana kadar. ondan sonra ne yaptımsa tekrardan yükleyemedim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: November 14, 2012, 02:27:19 am »
Selam. Veritabanı olarak:

Compact 4 kullandığınız zaman data source = C:\diskte bir yer\SambaData2.sdf şeklinde sdf dosyasının yerini bildirebilirsiniz. Eğer söylediğiniz yerde öyle bir dosya yoksa SambaPOS baştan yaratır. Bir kere sambapos'un açılması için böyle bir geçici ayar verebilir ve sambpos açıldıktan sonra gerekli ayarları tekrardan "yönetim" kısmından yapabilirsiniz.

SQL Express kullandığınız zaman ise data source = [Sunucu Adı]\SQLEXPRESS şeklinde sql express'in kurulu olduğu sunucu bilgisayarın ismini yazmalısınız. Tabii SambaPOS'un yüklü olduğu bilgisayarla SQLEXPRESS aynı ise [Sunucu Adı] yerine Localhost ya da sadece . işareti koyabilirsiniz. Bu local (yerel) bilgisayar anlamına gelir ve yaptığınız ayarlara göre ayrıca kullanıcı adı, şifre vermeye gerek kalmaz. Eğer uzaktaki bir sunucuya bağlanacaksanız kullanıcı adı ve şifre de belirtmeniz gerekir. Ayrıca sunucuda uzaktan bağlantı kabul etmesi için TCP bağlantı ayarlarının aktifleştirilmesi gibi ayarların da yapılmış olması gerekir. Detayları linkini verdiğim yerde var.