Author Topic: M.S server üzerinde kurulum  (Read 5023 times)

akadir

• Jr. Member
  • **
M.S server üzerinde kurulum
« on: November 18, 2012, 04:56:15 am »
Herkese merhaba
5 ve daha fazla clientler için server işletim sistemi denemek istiyorum. Daha önce hiç server sistem yüklemedim. araştırmalara başladım. edindiğim adımlar şöyle.
1-server sistemi kur.
2-teminal server ü sistemin içine kur
3-client ayarlarını düzenle
4-sambaposu sisteme yükle
5-120 gün sona ermeden lisanslamayı yap
not:(bahsettiğim akış sadece tahminidir  , tecrübe ile sabit değildir bir hata var ise lütfen belirtiniz)

burada client ayarları ve lisanslama ile ilgili sorularım olacak.
- uzaktan erişek bilgisayarlar gene modemin 3389 nolu portundanmı bağlanacak. win 7 de yaptığımız gibi yeni kullanıcı girişimi yapacağız. kısacası serverda çoklu erişim için sisteme nasıl olmalı ?
-lisanslama işlemi baya maliyetli gözüküyor. 2003 için fiyatlara erişemedim. Acaba daha ucuz bir çözüm var mı ? 5 ve daha fazla sayıdaki bağlantı için ?

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: M.S server üzerinde kurulum
« Reply #1 on: November 18, 2012, 08:59:41 am »
Merhaba akadir;

Sıraladığın adımlar son derece doğru, hiç bir problem yok. Sadece aralarında bir takım detaylar olabilir; sırası geldiğinde sen de göreceksin. Örn. SambaPOS'u yüklemeden evvel SQL Server Express'i kurmak gibi.

Sisteme bağlayacağın cihazlar  el terminali veya PDA ise evet 3389 nolu port üzerinden Terminal Server kullanrak bağlanacaksın. Ama bağlayacağın cihazlar PC veya Kiosk gibi cihazlarsa sadece SambaPOS'u kurup Ayarlarda uygun SQL bağlantı cümlesini yazman yeterli olacak.

Eğer tüm bağlancak bilgisayarlarınız, el terminalleiniz işletme içinde ise modem de port yönlendirme vs. illemlere ihtiyacınız yok. Server 2008 de Terminal Server'ı yükledikten sonra otomatik olarak 3389 firewall dan açılacaktır. sende direk bağlanabilirsin.

2003 ve galiba 2008 içinde artık Microsoft fiyat vermiyor diye biliyorum. Artık Windows Server 2012 yi lisanslıyor ve satıyor diye biliyorum Burada Microsoft lisans fiyatlarını düşürmenin maalesef tek yolu, bir bilgisayarla birlikte alarak Windows Server 2012 yi OEM lisans olarak satın almak olacaktır.

Çoklu erişimden ne anlatmak istediğini ve bağlanacak cihazların neler olduğunuda söylersen daha çok yardımcı olmaya çalışırım.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: November 18, 2012, 03:38:56 pm »
Mehmet bey cevabınız için teşekkür ederim. İlk boş vaktimde windows server üzerinden kurulum deneyeceğim. O zaman mutlaka bağlayacağım cihazlarla alakalı sorularım olacaktır.
Başka bir sorum içerisinde win 7 yüklü tabletden bir ağ oluşturulup hepsine sambapos yüklenip , bir tanesine sql server kurarak bir sistem tasarlayabilirmiyiz. örneğin kablosuz yapılandırılmış bir ağ üzerinde 1 tableti sunucu olacak kalan 9 tabletde client .

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: November 19, 2012, 09:09:39 am »
Güzel plan tabletlerden bir ağ kurmak.
Teknik olarak hiç bir sakıncası yok.
Sadece cihazları doğru seçmek gerekiyor o kadar. Birde ethernetli yazıcı kullandınız mı tam olur. Dediğim gibi herşey cihazlara bağlı. Tabi burada Wireless ı da unutmamak lazım.

Aynı anda 8 - 9 bilgisayarın bağlanabileceği ve işletmenin her yerinde doğru çalışabilen bir wireless lazım..