Author Topic: istemci sunucu mimari yerine web tabanlı olması daha avantajlı olmaz mı?  (Read 5538 times)

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Belki yazılımı yapan arkadaşlar için çok saçma gelecek ancak uzun zamandır kafama takılan bir soru var bu tür uygulamalar için.Şöyle açıklamaya çalışayım.
Bu tür yazılımları çalıştırabilmek için(eğer performanslı olması isteniyorsa ve orta üstü bir yer ise iş açısından) en az bir adet sunuculuk görevi yapan bir makineye ihtiyaç var.El terminali çalıştırabilmek için terminal server lisansına ihtiyaç var.Sunucunun üzerine kurulacak olan işletim sistemide çabası.
acaba bunların yerine web tabanlı yazılım olsa ne RDP kısıtı ne terminal server kısıtı, ne sunucu işletim sistemi pahalılığı nede terminal server lisansına ihtiyaç kalmadan normal bir pc üzerinde iis üzerinden hizmet verilmesi ve http protokolu üzerinden işlemleri kabul etmesi daha uygun olmaz mı? pek tabiki şu denilebilir ,internet baglantısı nedeni ile güvenlik zaafları olabilir denilebilir,o zamanda dahili yapılabilir,içsel wifi ile halledilebilir diye düşünüyorum.

Bu tür yazılımların client -server mimarisi içinde olmasının gerçek esprisi-mantığı nedir acaba?

Daha önce yazmıştım ancak bir kez daha yazmak istiyorum zira bu özellik(belki vardır) bu yazılıma çok şey katacak diye düşünüyorum.Akıllı telefonlara yüklenecek uygulama ile direk kullanıcıların sipariş vermesi ve işletmelerin wen sitesinden gelecek olan sipariş isteklerinin kasadaki ekrana düşmesi ve onaylanması sonucunda işlemin gerçekleşmesi.

Bir çok restaurant inanılmaz paralara web sitesi yaptırıyorlar,fakat doğru dürüst sipariş alma yeri yok,sadece resimler,statik ürünler.Temel bir şablon olsa ve bu şablonu kullanan web siteleri üzerinden gelen siparişler direkt sambapos a eklenecek bir android uygulaması ile kasaya düşse mükemmel bir şey olurdu.dün forumda okudum arkadaşımızın biri paket yola çıktığında müşteriye sms atıp paket yola çıktı diyormuş.Maliyeti ne bilmiyorum ancak müşteri memnuniyetini artıracağı kuşkusuz.

Son bir istekte elektronik menü sistemi,tabletlere baglantı kurup masadan müşterinin sipariş vermesi,belki bu uygulmayı direkt webe koyup ordan aynı menü ile siariş bile alınabilir..

Bu işle uğraşan arkadaşların çok daha iyisini düşündüklerini,tekonolojiyi daha iyi takip ettiklerini düşünüyorum.benimkisi heyacan içinde hatırlatma diye yorumlayın.
yeni donanım almak ve sistemi kurmaya başlmak için 3.sürümü  bekliyorum.

iyi çalışmalar.

donanım için all in one denilen hp nin dokunmatik ekranlısı iyiden iyiye kafama yatmaya başladı.Notebooka kurmayı düşünüyordum daha önce.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Selam erdem;

Bir restoran otomasyon projesi http üzerinden olması hem teknik anlamda hem de kullanıcıların (sizin) sistemi yönetmeniz anlamında çok zor ve anlamsızdır. Bu işin internet üzerinden olması hayal bile edilemez çunku kimse bizim datalarımız internetde bir yerlerde herkes bizim bilgilerimizi menümüzü ciromuzu görebilir, gibi kaygılardan ve hatta internet kopması yavaşlaması gibi sebeplerden dolayı bunu asla istemez.

Local de web server kurularak cihazların local deki web server a bağlanarak çalışması dediğin zamanda hem kurulumu yönetimi hemde seninde yukarıda saydığın donanım server vb. maliyetleri kesinlikle çok daha zor hatta neredeyse imkansız olacaktır.
Şu an bile yıllardır kullandıkları Windows işletim sisitemi üzerine sadece ileri > ileri diyerek bile SambaPOS'u kurmakta zorlanan kullanılar Web Server kurmalarını beklemek hayalle iştigal etmek olur.

Her iki yöntemde de kullandığınız donanımlar konusunda bir çok sıkıntı olacaktır. Yazıcılara çıktı göndermek el terminallerinde neredeyse imkansız olur. Helede Android ve IOs işletim sistemlerinin browserlarından Print seçeneğini daha önce gördünüz mü diye sormadan edemiyorum

Ayrıca Caller ID gibi direk USB veya Com Port okuyan cihazlar, para çekmeceleri, müşteri göstergeleri Web üzerinde  çalışmaları kullanıcı tarafından tam bir zulüm olur.

O sebepten son derede kolay ve hızlı yönetilebilen Windows üzerinde çalışmak şu an için sizinde bizimde tek alternatifimiz.

Sistemi kullanmaya başlamak için SambaPOS V3 ü beklemeniz anlamsız, Restoran Otomasyonu konusunda V2 nin karşılayamayacağı bir durum yok diye düşünüyorum. Bnence zaman kaybetmeyin.
Diğer özellik isteklerinizi bizde sürekli düşünüyor ve bir takım yenilikler geliştirmeye çabalıyoruz. Az kaldı. Az daha sabır.....  :)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Selamlar Erdem, öncelikle güzel fikirlerle dolu yazın için çok teşekkür ederim. Projeye başladığımız ilk günden beri bu tür fikirlerin ortaya konabilmesi için çok çalıştık. Artık görüyorum ki yavaş yavaş daha neler yapabileceğimiz ile ilgili orjinal fikirler gelmeye başladı. Şaka değil bunlar yabancı forumlarda, yabancı ülklerde konuşulan, tasarlanan, yapılan, yıllar yıllar sonrasında bize gelen ve bizim taklit ettiğimiz şeylerdi. Şimdi biz birşeyler düşünüyoruz, tasarlıyoruz, yapıyoruz ve dünyaya açıyoruz. Bu hiç basite alınmaması gereken birşey. Fikirlere parça parça baktığınızda belki örneklerini görebilirsiniz ama bunların ortak bir platforma taşınabilmesi ve entegre şekilde çalışabilmeleri müthiş birşey. Düşünsenize hiç elimizi değmeden internetten siparişi alacağız, içerde çarklar dönecek ve motorcu yola çıkarken SMS atacağız. Süper!

Evet bunların hepsini yapabiliriz. Hatta yapsak yapsak biz yaparız. Çünkü birinci günden beri SambaPOS altyapısını bunu düşünerek kurguladık.

Peki yapılabilirdi madem neden şimdiye kadar yapılmadı?

Evet bu işlerin hepsi yapılabilir ama bir şartla. Altyapınız sağlam olacak. Program iyi çalışacak ki geliştirebilin. Bu tür programlar üreten herkes aynı hatayı yapıyor. Hızlı para kazanabilmek için altyapıyı fazla önemsemiyor, göze görünen özellikleri önemsiyor. Demoda bakıyorsunuz program müthiş, pırıl pırıl, her özellik var ama bir ay kullandıktan sonra bir bakıyorsunuz raporlar tutmuyor, kullanımda sıkıntılar var. Ne kazanmışsınız ondan bile emin olamıyorsunuz. Malesef bunlar ödemeler yapıldıktan sonra farkedildiği için sıkıntılar büyüyor. Biz elimizdeki kaynakları sağlam bir altyapı kurmak ve en temel işleri en iyi şekilde yapacak bir program geliştirmek için kullandık. Ve bu arada programın ücretsiz kalabilmesini başardık. Bir restoran para verip satın aldığı programı silip neden ücretsiz programa geçer? Bunun bir mantığı var mı :) Kulağa imkansız gibi geliyor ama işte bizde oluyor. Çünkü sistem tıkır tıkır çalışıyor. Bu işletmeci için en en en en... önemli şey.

Bahsettiğiniz özelliklerin bir kısmı zaten planlarımızda var. Bir kısmı da iyi planlama yapıp gelecek planlarımıza nasıl ekleyebileceğimiz değerlendirmemiz gereken konular. Sonuçta ilk düşünüldüğünde akla yatkın gelen şeyler gerçek hayatta o kadar da iyi sonuç vermeyebilirler. Ancak bize sesini duyurmak isteyen herkesi iyi dinlediğimizi ve tüm zamanımızı projeyi arzu edilen noktaya getirmek için harcadığımızdan hiç şüpheniz olmasın. Fikrleri ile yolumuzu aydınlatan herkese bu noktada tekrar tekrar teşekkür ederim.

Şuna bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Biz bir yazılım firması değiliz. Bu firmaların sahip olduğu geniş kaynaklara sahip değiliz. Biz bütün gücümüzü projeyi kullanan ve destekleyen topluluktan alıyoruz. Çünkü topluluk gücünün finansal güçten daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Belki bir firma bir yıl iyi satış yapamazsa batar gider ama SambaPOS stratejisi ile geliştirilen projeler asla batmazlar ve gelşitirilmeye devam ederler. Bakın eskiden ne işletim sistemleri vardı Windows'a sadece Linux dayanabildi. Çünkü projeyi kullananlar projeye sahip çıktılar ve projeyi geliştirenler de bu desteğin karşılığını verdiler. Bu bambaşka bir güç ve iyi kullanılırsa yapılamayacak, hayata geçirelemeyek hiç birşey yok. Sadece projeyi takip etmeniz, destek olmanız, fikrilerinizle katkıda bulunmanız yeterli. Geliştirici ekip olarak beklentimiz bu.

erdem_ustun

• Newbie
  • *
cevaplarınız için çok teşekür ederim.bilgilendirdiğiniz için ,bir kişiyi bile  çalıştırmanın maliyetinin yüksek olduğu bir ülkede zamanınızı,emeğinizi bu işlere ayırdığınız ve en önemlisi büyüklenmeden,kibirlenmeden saygı çercevesinde davrandığınız için.

çok çok teşekür ederim.
ellerinize ,yüreğinize sağlık.