Author Topic: bir kaç konuda yardım lütfen  (Read 5184 times)

selamimetin

• Newbie
  • *
bir kaç konuda yardım lütfen
« on: December 10, 2012, 04:16:11 am »
Herkese Merhabalar,
Ben bir kaç aydır sambapos kullanan bir pastane işletmecisiyim. öncelikle emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.
dediğim gibi ben pastane işletmecisiyim ve sözde pastaneler için yazılan otomasyon programları bile benim işime yaramıyordu çünkü pastane malesef sistemi çok zor olan bir işletme türü sambapos gereksinimlerimin bir çoğunu karşılamıştır ama halen daha çözemedğim bir kaç konu var. bu konularda da bilgisi olan siz değerli kullanıcıların yardımlarını istemekteyim.
 1. benim satış noktam ve imalat noktam başka yerlerde her akşam siparişler imalata gönderilir sonraki günde imalat bu siparişlere göre üretimi gerçekleştirirler ve ürünlerin bir kısmını tezgah bölümüne bir kısmını toptan olarak işletmelere gönderirler. benim çözmekte zorlandığım kısım her akşam siparişleri alım fişi olarak giriyorum fakat kurabiye istediğim zaman net bir rakam belirtemiyorum yani net bir rakam belirtsem bile üretimin haklı sebeplerinden dolayı net benim istediğim yani alım fişine girdiğim miktar gelmiyor bazen eksik bazen fazla bunları düzeltmek sonradan karışıklıklara neden olabiliyor ve ben tezgahtan ne kadar satıldığını nekadar kaldığını bilemiyorum yani tezgah stok takibi çok zor oluyor.  yani tutturamıyoruz stoğu çoğu zaman. sipariş alma diye debartman açsak ve bu açtığımız departmanlardaki ürünlere tıklandığında diğer departmanlar da olduğu gibi stoktan düşüş değilde artış olması mümkünmü ona göre bir masa görünümü dizayn edilebilir, alım fişleri ile giriş sıkıntı oluyor da.
 2. Alım fişlerini yönetim ekranından değilde kullanıcı tanımlayabileceğim başka bir yerden girilmesi bence daha iyi olur çünkü yönetim ekranına ulaşmasını istemiyorum ama alım fişlerininde başkası tarafından girilmesi gerekiyor gibi...
.3. tezgah bölümünden satış yaparken Örneğin müşteri baklava istiyor baklavanın kilosu 17 lira  ve adam 15 tl lik olsun veya on tl lik olmasını istiyor. örneğin 10 tl lik ürün kaç gram geleceğini hesaplıyoruz veya yaklaşık bir rakam giriyoruz oda sıkınrı olabiliyor
yani adam 250 gram istiyorum dese sıkıntı yok ama 10 tl lik veya 7 tl lik parasına göre istiyorum diyor programdada bu şekilde bir satış yapılamazmı yapılabiliyorsa nasıl.

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim herkese iyi çalışmalar dilerim.

ardakose

• Full Member
Re: bir kaç konuda yardım lütfen
« Reply #1 on: December 10, 2012, 05:31:38 am »
Selami Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

3. sorunuzun çözümü çok basit barkod yazan bir teraziye ve bir barkod okuyucuya ihtiyacınız var. Teraziyle kilo fiyatını yazdığınız ürüne barkod çıkarabilirsiniz onuda sambapos a okutturarak bahsettiğiniz işlemi yapabilirsiniz.

2. sorunuza yanıt gecikmicektir eminim=)

1. sorunuzu anlayamadım malesef. Üretimle ilgili bağlantıyı tam anlayamadım. Bir örnekle açıklarsanız daha iyi anlayabiliriz. Anladığım kadarıyla mesela siz akşamdan 100 kurabiye diye yazıyorsunuz üretecek kişiler programı açıyor kaç yazılmış 100 ona göre malzeme karıp üretiyorlar ama bazen 110 bazen 90 oluyor diyorsunuz. bunu düzeltmezsem satışı billemiyorum düzeltirsem karışıklık oluyor diyorsunuz sanırım. Şimdi selami bey sambaposda alım fişi girdikten sonra gün sonu yapmadığınız sürece alım fişlerini değiştirebilirsiniz. Ben yerinizde olsam gece gün sonu yaparım. Kalan malzemeleri yazarım atıyorum 10 tane kurabiye kalmış eğer bu ertesi gün kullanılabiliyorsa kalana 10 yazarım kullanılamıyor atılacak ise 0 yazarım maliyet hesabında maliyet arttırır ki olması gereken budur. atılan ürünler maliyeti arttırmalıdır. atılmıcaksa ertesi gün satılabiliyorsa kalan bölüme 10 yazarım. toplamda 100 olmasını istiyorsam alım fişine 90 yazarım. üretecek kişiler bakar 90 a göre üretim yaparlar 100 üretmişlerse alım fişini 100 yaparım 80 üretmişlerse 80 yaparım gün sonu yapılmadığı için alım fişi değiştirmekte sıkıntı olmaz. böylece sayı doğru olduğu için tezgahta kalan miktarda doğru olur.

bir diğer istediğiniz şey sanırım firmalara gönderilecek ürünler a firması 10 kilo börek istiyor b firması 2 yaş pasta istiyor siz bunları üretimhaneye alım fişi olarak bildiriyorsunuz sanırım. Bunun yerine sipariş olarak bildirmeniz daha mantıklı bence.

Mesela a firmasına bir hesap açın o hesapla 10 kg satış yapın adisyon açık kalsın üretim hanedekiler açık adisyonları üretsinler yada yazıcıdan çıktı alın onları üretsinler. tezgah içinde bi hesap oluşturun üretilcek ürünleri adetleriyle birlikte seçin ancak satış yapmayın sabah iade yapın geri üretilen miktarları alım fişi olarak sabah girin diğer a fırmasının hesabını sonra ödeme alıyorsanız açık hesap yaparsınız yada ödeme hemen alınıyorsa alındıktan sonra nakit olarak kapatırsınız. aklıma gelen çözüm yöntemleri bunlar. Selametle.

selamimetin

• Newbie
  • *
Re: bir kaç konuda yardım lütfen
« Reply #2 on: December 10, 2012, 07:05:20 am »
teşekkür ederim verdiğiniz cevap için
Hoş bulduk bende bu projenin çok iyi noktaya geldiğini  ve dahada iyi noktaya geleceğini düşünenlerdenim.

alım fişlerini departman mantığı ile girmenin bir yolu varmı yani satış yapıyormuş gibi ürülere tıklayarak stoğa girmenin bir yolu olsa benim iş yükümün büyük ölçüde azalacağını düşünmekteyim.  yani adisyon mantığı ile düşünecek olursak sonucu belli olmayan adisyonlar açık olur ve imalattan ne kadar geldiği belli olunca kapatırız ve direkt olarak stoğa giriş yapılmış olur. tabi bunun teknik engelleri varmı bilemiyorum.

daha önceki adisyonlarda okuduğum kadarıyla eksi stoktan satış yapmamanın bir yolu yok sanırım stok sıfırsa satış yapmamak bir opsiyon haline getirilse daha iyi olacağı kanısındayım yani isteyen eksiye satış yapar istemeyen yapamaz.

birde gün sonu belgelerini mail göndermek için forumda olduğu gibi uygulama yaptım gayet güzel geliyor fakat ben envanter raporu vs. diğerleri içinde mail gelmesini istiyorum aynı şeyleri yapmama rağmen diğerleri için mail attıramıyorum gün sonuna özelmi ki sanmıyorum nerede yanlış yaptığımıda anlayamadım

Teşekkür ederim vermiş olduğunuz ve verecek olduğunuz yanıtlar için....