Author Topic: Musteri isim ve adres bolumu islemi  (Read 6970 times)

zipzip

• Newbie
  • *
Musteri isim ve adres bolumu islemi
« on: December 12, 2012, 02:08:04 pm »
Merhaba,

Yeni musteri acmadaki goruntu degisse nasil olur acaba
Bir fikir verebilirmisiniz v3 icinde boyle bir goruntu yapilabilirmi

Birde suanda sambapos delivery departmaninda adisyonlarda musterinin adi yazmaktadir ama delivery yapilacagi icin o musterinin adinin pek onemi yok acik olan adisyonlarda bunun yerine musterinin adresi olsa daha iyi olmazmi cunku motorcular nereye gideceklerini bilirler

Cok tesekkurler
« Last Edit: December 12, 2012, 02:15:47 pm by zipzip »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Musteri isim ve adres bolumu islemi
« Reply #1 on: December 13, 2012, 02:20:21 am »
Anladığım kadarıyla adres girişini adres, kapı numarası, posta kodu ve şehir olarak detaylandırmak istiyorsunuz. Bu şekilde bir detaylandırma V3 ile özel alanlar açarak tanımlayabilirsiniz ama merak ediyorum bunun faydası nedir?

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: December 13, 2012, 05:58:16 am »
Emre Bey benim şöyle bir düşüncem var bu konuda. Telefonda konuşurken adres yazmak biraz sıkıntılı oluyor. Bu yüzden Adresi Apt. Kapı No: Daire No: gibi özel alanları ayarı ayrı tanımlamak istiyorum. Bu şekilde her adreste sabit olan yazılar girilmicek. Mesela Sipariş alırken ben v2 de Ataizi Apt. No:2 Kapıno:3/6 olarak alıyorum bunu yerine gerekli alanlara sadece Ataizi, 2, 3/6 şeklinde yazmayı düşünüyorum. aynı şekilde mahalle  cadde sokak içinde aynı yöntem kullanılabilir.

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: December 13, 2012, 08:36:38 am »
Anladığım kadarıyla adres girişini adres, kapı numarası, posta kodu ve şehir olarak detaylandırmak istiyorsunuz. Bu şekilde bir detaylandırma V3 ile özel alanlar açarak tanımlayabilirsiniz ama merak ediyorum bunun faydası nedir?

Merhaba emre bey,

Bunun faydali soyle:
- Het bilgisayar kullanicisinin alisik oldugu bir goruntu ve form doldurma sekli internet sitelerindede boyle bu yuzden kullanici daha rahat dolduracak ve hata yapma sansi azalacak
- tel. adres kapiNo bolumleri mecburi olabilir digerleri mecburi doldurma yeri olmaya bilir
- ayni musteri ayni telefon numarasi ile ararsa ama baska bir adrese siparisini isterse bu kolaylikla degistirilebilinir.
- Kalabalik zamanlarda adres bolumune tum detaylari yazarken hata yapma sansi cok yuksek ama bu sekilde hata yapma olasiligi azaliyor
- Sehir bolumune illede sehir yazmana gerek yok cunku genellikle sehir ayni oluyor ama sehir bolumu semt / sehir olur 
- musterinin numarasi gizli izle adresten bulma olanagi oluyor cunku bazi insanlar telefon numarasini gizliyor

Turkiyede adres yazilimlari soyle

Phone   : 0542 591 0805
Name    : SambaPOS
Adres    : Ceyhun Atuf Kansu Cad.
HouseNR   : 26/6
Postcode:
City   : Balgat/Ankara

avrupada:

Phone   : 070 333 3335
Name    : Alex Alex
Adres    : Karel jonkheerstraat
HouseNR   : 26-B
Postcode:   2563 AT
City   : Den Haag

bu sekilde oldumu google mapsda aramasida kolay oluyor
diger forumda yazdigim gibi database eklenen bir link ve bir buttonla Adres Housenr ve City yi ekledinizmi motorcular hemen gidecekleri yeri bulabiliyorlar

simdiki sekilde adres bolumu yazildimi bu google maps olayinida yaratamayiz.

Turkcem pek iyi olmadigi icin pek iyi yazamamis olabilirim kusura bakmayin

Saygilarimla,

« Last Edit: December 13, 2012, 08:39:41 am by zipzip »

ardakose

• Full Member
« Reply #4 on: December 13, 2012, 09:35:13 am »
ingilizceniz iyise ingilizce bölümlere ingilizce olarakda yazabilirsiniz sambapos ailesi iyi derecede ingilizce biliyor=)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: December 13, 2012, 10:00:11 am »
Anladım. Dediğim gibi V3 sürümünde istediğiniz gibi alanlar tanımlayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar adresi Ceyhun Atuf Kansu cad. 26/6 Balgat şeklinde yazmayı daha kolay buluyorlar. Bazıları da sizin gibi tercih ediyorlar. Ben eskiden geliştirdiğim programlarda kullanıcıların sık sık bina, sokak, kapı numaralarını yanlış yerlere yazmak gibi hatalar yaptıklarını adresi bulamayınca da aceleden tekrardan aynı müşteri için yeni kart tanımladıklarını gördüm. Bu nedenle tek alan kullanmayı daha doğru buluyorum. Yine de siz bilirsiniz tabii en doğrusunu..

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: December 13, 2012, 10:36:32 am »
Anladım. Dediğim gibi V3 sürümünde istediğiniz gibi alanlar tanımlayabilirsiniz. Bazı kullanıcılar adresi Ceyhun Atuf Kansu cad. 26/6 Balgat şeklinde yazmayı daha kolay buluyorlar. Bazıları da sizin gibi tercih ediyorlar. Ben eskiden geliştirdiğim programlarda kullanıcıların sık sık bina, sokak, kapı numaralarını yanlış yerlere yazmak gibi hatalar yaptıklarını adresi bulamayınca da aceleden tekrardan aynı müşteri için yeni kart tanımladıklarını gördüm. Bu nedenle tek alan kullanmayı daha doğru buluyorum. Yine de siz bilirsiniz tabii en doğrusunu..

Evet sizde haklisiniz her kullaniciyi memnun edemeyiz ama baska bir optiyon olarak soylede yapilabilir
ayarlar bolumunde mecburi olmayan bolumleri goruntule goruntuleme olarak isaretleyip ozman herkez memnun kalir
isteyen sizin dediginiz gibi kullansin isteyen yeni sekilde kullansin
SampaPos tek buyuk olmasi lazim ne kadar cok kullanici okadar cok sampapos buyur sizinde dediginiz gibi baska forumda senelerdir insanlar ticari firmalar tarafindan somurdu ve hala somurulmeye devam ediliyorlar
Allah sizlerden razi olsun emeginizin karsiligini kat kat versin