Author Topic: eksiye düşen stoklarda maliyet hatası  (Read 10659 times)

murat

• Newbie
  • *
eksiye düşen stoklarda maliyet hatası
« on: May 12, 2012, 03:47:07 am »
herkese mrb,
stok girmeyi unutunca veya reçetelerde bazı stokların kullanım miktarlarının fazla girilmesi sebebiyle, bazı stoklar envanter raporunda eksiye düşmüş görünüyor. maliyet raporuna baktığımda  eksi stoklarda maliyet hesabı yanlış çıkıyor. bu durum bir hata mıdır yoksa programın bir özelliği midir?  datamın yedeğini yaklaşık 4-5 gün önce mehmet beye mail attım. sanırım iş yoğunluğundan henüz cevap alamadım. belki emre bey ilgilenir :) teşekkürler

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: eksiye düşen stoklarda maliyet hatası
« Reply #1 on: May 12, 2012, 04:48:45 am »
sadece mantık yurutuyorum . sanırım stokları normal sevıyeye getırırsen . hata son gunku gun sonu raporundan sonra duzelecektır. (dedıgım gıbı mantık yurutuyorum o nedenle uzman bırının cvp vermesını lutfen bekleyın )
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #2 on: May 12, 2012, 04:54:10 pm »
Murat selamlar. Gelecekte bir gün işleyeceğiniz alım fişindeki rakamları bu günden bilip doğru maliyet hesaplayabilmek mümkün değil. SambaPOS gün kapatma mantığı ile çalışır. Gün içinde alım fişlerini geç girmeniz bir probleme neden olmaz ancak gün kapanıp raporlar alınır ve artık bundan sonra işlenen hiç bir belge geriye doğru raporlarda değişikliğe neden olamaz. Bu "maliyetin şudur" dediğimiz zaman öyle kalması gerektiğini düşündüğümüz için uyguladığımız bir mantık. Eğer maliyet rakamlarının doğru hesaplanmasına önem veriyorsanız gün sonu yapmadan önce alım irsaliyelerini işlemiş olup olmadığınızı kontrol etmenizi öneririm.

murat

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: May 13, 2012, 11:59:44 am »
Emre bey mrb,
sanırım Mehmet bey beni yanlış anladı. tüm stoklar ve reçeteleri girdikten sonra, programı gerçek manada kullanmaya başladıktan sonra, bazı ürünlerin maliyetlerinin günden güne değiştiğini gözlemleyip Mehmet beye telefonda sormuştum. O da bana; bu durumun satılan bazı ürünlerin fiyatlarında düzeltme veya bedelsiz satıştan kaynaklanabileceğini söylemişti. stokların eksiye düşmüş olmasının maliyeti etkilemeyeceğini de ilave etmişti. defalarca belli ürünlerde deneme girişleri yapıp durumu gözlemlediğimde, sorunun sizin bahsettiğiniz şekilde olduğunu gördüm. bu durumda, gün sonu yapmadan önce envanter raporuna göz atılarak, unutulan stok girişlerinin mutlaka yapılması, hatalı reçeteden kaynaklanan ve stokların olduğundan fazla tükenmiş görünüyor  olması durumunun ise gerçek olmayan stok girişi ile eksiye düşmesinin önlenmesi ve derhal reçetelerde gerekli düzeltmenin yapılması gerekiyor. biraz karışık ve zahmetli ama, zamanla sistemin bizden kaynaklanan hatalarının giderilerek sağlıklı çalışacağına hiç şüphem yok. sanırım ilk bir kaç ay biraz deneme yanılma ve doğruyu bulmak ile geçecek. teşekkürler...