Author Topic: Sıkıntı ve öneriler.  (Read 6795 times)

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
Sıkıntı ve öneriler.
« on: December 14, 2012, 01:19:06 am »
Merhaba,
Programı 1 haftadır kullanıyorum.  Genel olarak oldukça çok başa ılı. Emek harcayan herkesin eline sağlık. Karşılaştığım sorunları bir kaç soruda topluyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

1- Parçalı ödeme yapıldığı zaman, ödeme yapan kişinin hesabı diyelim ki 26 tuttu.  Burada 25 düz dediğim taktirde düzlemeyi bütün hesba yapıp hesabı kapatıyor. Bu bir iki kere bize sıkıntı yarattı.

2- bu daha önce yazdığım bir sorun ama cevap alamadım o yüzden tekrar soruyorum.  Yine parçalı ödeme ve masadaki bir kişi erken kalkıp hesabını ödemek istiyor.1kola 1pizza 1 de ortaya çağrılan salata'nin 1/4ünü odemek istiyor burada da hesap karışıyor.

3- Yine parçalı ödeme ile ilgili bir sorun,  ödenen ürünler hesap bakiyesinden düşmesine ve altta ödenen tutar görünmesine rağmen bir kaç müşteri üstteki ürünlerde ödenenlerin yanindaki fiyatları görünce bunlar ödenmişti diyor ve biz de durup açıklama yapmak zorunda kalıyoruz. Bunun için bir yöntem var mı bilmiyorum ama ödenen ürünler en azından bir şekilde belirtilse çok iyi olur.

4- Son olarak da yine daha önce kendi forumu altında yazdığım bir konu var

http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,389.msg4949.html#msg4949

Bu adımları 3 kez takip etiysem de bir türlü çalışmadi.

İyi çalışmalar.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Sıkıntı ve öneriler.
« Reply #1 on: December 14, 2012, 02:54:37 am »
Selamlar. SambaPOS kullanımı ile ilgili bir sıkıntı yaşadığınızda eğer hiç bilgisayar kullanmıyor olsanız bu işlemi nasıl yapacağınızı düşünürseniz çözümü hemen bulursunuz.

Hesabı tek seferde almıyorsanız ya da masada oturanlardan bir kişiye özel iskonto gibi işlemler yapmak istiyorsanız adisyonu bölmeniz gerekiyor. Yani önce adisyondan ilgili ürünleri seçip, "böl" komutu verirsiniz ve işlemlerinizi yeni oluşan adisyon üzerinden yaparsınız. Böylece hem iskontolar istediğiniz gibi çalışır hem de ödenen satırlar taşındığı için halen oturanların hesabını götürdüğünüzde ödenmiş satırlar görünmez.

Kısacası elden geldiğince adisyonları yarım ödenmiş şekilde bırakmamaya çalışın. Çalışma şeklinizden anladığım kadarıyla bu şekilde daha sağlıklı takip yapabilirsiniz.

Ödeme ekranındaki ürün seçim bölümü adisyon bölmek için değil ödenen ürünleri işaretlemek için kullanılan bir özellik. Müşteriler topluca kalkarsa ve hepsi aynı anda ayrı ayrı ödeme yapmak isterlerse çok işinize yarayacaktır.

Adisyon içindeki tek bir ürünün kısmi ödemesini takip etmek gibi bir özellik yok. V3 sürümünde aynı masaya birden fazla adisyon açabildiğiniz için bu tür ürünleri ayrı bir adisyona taşıyıp ödemesini ayrıca takip edebilmeniz mümkün ancak şimdilik "Fiyat Değiştirme" özelliğini kullanarak ürün bölme işlemini elle yapabilirsiniz ya da adisyona not alma özelliğini kullanabilirsiniz.

Marşlama konusunda söyleyebileceğim fazla birşey yok. Muhtemelen ayarları yaparken bir hata yapıyorsunuz ama nereyi yanlış yaptığınızı dökümanı takip ederek bulmak dışında tavsiye edebileceğim ek birşey yok. Parantezleri, noktalama işaretlerini falan tam olarak doğru yazmak gerek. Bir de eğer oradaki isimlendirmelerde değişiklik yapıyorsanız önce hiç bir değişiklik yapmadan bire bir yapıp özelliğin nasıl çalıştığını bir inceleyin. Çalışma mantığını anladıktan sonra gerekli değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz.

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: December 14, 2012, 03:11:29 am »
Bilgiler için teşekkür ederim.  Tek adisyondan almak daha pratik gibi gelmişti, o yuzden oradan yapmayı denedik.  :)

Marşlama konusunda çözemedim nokta şu. Adisyon etiketindeki bölümleri ürünlerin hangi özelliği ile eleştiriyor? Yani hangi ürünün hangi etiketi alacağını nereden anlıyor? Ben urun özellikleri altındaki etiket olduğunu düşündüm ama oraya bölüm girince ana ekranda alt menü açmaya başlıyor. 

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: December 14, 2012, 03:53:51 am »
Herşeyi tek adisyondan yapmak ve sonrasında içinden satır ayıklamaya çalışmak yerine baştan adisyonları bölmek sizin ihtiyaçlarınız düşünüldüğünde çok daha pratik.

Verdiğimiz örnekte adisyona ürün eklemeden önce "bölümler" kısmından ne seçerseniz eklenen ürünler o şekilde etiketleniyor. Önce seçtiğiniz etiket bir program ayarı olarak saklanıyor. Satır eklenirken de satır o saklanan değer ile etiketleniyor. Bu şunun için. Örneğin müşteri şarabı hemen de isteyebilir, ana yemekle birlikte de. Burada seçim size bırakılmış.

Eğer seçmek yerine ürün grubuna göre etiketlemek istiyorsanız o zaman "Adisyona Satır Eklendiğinde" kuralında {:BÖLÜMLEME} ayarı yerine [MenuItemGroupCode] ayarını kullanmanız gerekiyor.

Eğer amacınız sadece çıktılarda ürünleri ürün grubuna göre gruplandırmak ise bunların hiçbirini yapmadan yazıcı şablonu içinden "grup şablonu" kısmında {ITEM TAG} yerine {PRODUCT GROUP} (ürün grubu) ya da {PRODUCT TAG} (ürün etiketi) değerlerinden birini kullanabilirsiniz. Ayrıca satır etiketleme işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

Belki ilk başta karışık görünebilir ama biraz deneme yapıp çalışma mantığını anlarsanız çalışma şeklini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Programın mantığına biraz alıştıktan sonra şu an size sıkıntı gibi görünen şeylerin programı her tür çalışma şekline uyarlamak için ince düşünülmüş özellikler olduğunu göreceksiniz.
« Last Edit: December 14, 2012, 03:55:26 am by emre »

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: December 14, 2012, 04:02:31 am »
Aslında sıkıntı programla ilgili değil bizim programa daha tam olarak adapte olamamamızla ilgili.
Ben ürünleri otomatik etiketlediğini düşünmüştüm. Eğer "menu item group code" kullanırsam dediğiniz gibi müşteri şarabı yemekle isterse daha sonra manuel olarak degistirmek mümkün olur mu?