Author Topic: SambaPOS yedekleme ?  (Read 7849 times)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
SambaPOS yedekleme ?
« on: April 13, 2012, 05:22:25 am »
şimdi ben verımlılıgı artırmak ıcın makınemdekı ısletım sıstemını wındows server 2008 e yukseltmek ıstıyorum .
ama suankı bılgısayarımdakı verılerın 0 ( sıfır ) kayıpla dıgerıne nasıl gecırmelıyım .

progtram uzerınde yaptıgım tum degısıklıkler verı tabanınamı kaydedılır program uzerındede bellı seyler varmıdır . yedekleme yaparken sadece verı tabanını yedeklersem tum verılerım eksıksız bır sekılde saklanmıs olurmu acaba

bu arada degıstırme sebebplerımden bırısı halen uzakmasa ustu baglantısı kurdugumda ana makınedekı ekran gıdıyor buna tam anlamıyla calısan bır cozum bulamadım

işletim sistemim : windows 7 sp1 32 bır profesyonel .
db : sql server 2008 r2
SambaPOS versiyon : 2,95

yenı konu acmamak ıcın su kucuk soruyuda buraya eklıyeyım dedım ama umarım kızmassınız ; ana makınenın dısındakı makınelerde mesela menu uzerınde kalıcı degısıklıkler yapmak ıstersem log out log ın yaptıgımda tum makıneler bu degısıklıge sahıp olacak mı yoksa sadece ana makınedemı bu degısıklıklerı yapabılırım . cunkı kucuk bır deneme yaptım menude bır yemegın ısmını degıstım ama gırıp cıktıgımda hıcbırınde bu degısıklık olmadı ?
« Last Edit: April 13, 2012, 05:25:24 am by marikoglu »
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: SambaPOS yedekleme ?
« Reply #1 on: April 15, 2012, 09:20:38 am »
Bilgisayar değişiklikleri SambaPOS'da azıcık dikkat ile 0 hata ile yapılabilir.

SambaPOS da bilgisayar özellikleri ve bağlantı ayarları hariç geriye kalan tüm bilgiler ama tüm bilgiler veritabanı üzerinde saklanır. Yani veritabanını güzelce yedekler sonrada yeni bilgisayarınıza aktarırsanız her şeyini transfer etmiş olursunuz.

SambaPOS kullanım hızını ve verimini artırmak için Menüde yer alan bilgileri kullanıcının bilgisayarına cache'ler. Bunun için Menü değişikliği, yazıcı tanımlama değişikliği gibi değişikliklerde diğer kullanıcılarında çıkış giriş yapmaları gerekmektedir.

El terminali dışında UzakMasaÜstü bağlantısını kullanmıyorsunuzdur inşaallah. SQL ile direk erişmek dururken...
Eğer el terminali veya tablet gibi cihazlar kullanıyorsanız bunun için Uzak Masa Üstünü kullanıyorsanız  en güzeli Windows 2003/2008 olacaktır. (ama 2012 yılında 2003 kurup sonra bir solu update yüklemekte mantıklı olmayaağından 2008 tercihimdir.)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #2 on: April 15, 2012, 09:51:04 am »
bende denemek amcalı 2008 server kurdum ( hp 4530s makıneme) fakat suan drıver sorunu yasıyorum . umarım cozerım gercı masa ustu programımda bu sorunu yasamıyacagımı dusunuyorum ama yınede bosu bosuna formatlayıp 2008 lısasansı almamıs olmak ıcın deneem yapmam gerekıyor oda en uygun ıs dısında kulandıgım kısısel bılgısayarımdı arastırıyorum umarım bulurum
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: April 17, 2012, 02:59:07 pm »
Takıldığınız yerlerde haber verin yardımcı olayım, zira çok temel ve basit işlemler....