Author Topic: özellik grupları  (Read 12592 times)

altan38

• Newbie
  • *
özellik grupları
« on: November 29, 2011, 02:45:07 pm »
selamlar
özellik grupları hakkında çözemediğim bir problem hakkında bilgi almak istiyorum. Gerçi bu işlemin yapılabilir olup olamadığını bilmiyorum.
   sipariş aldığımız ürünün özelliklerini tek üründe rahat girebiliyoruz. Ama çok sayıda aynı ürün ve bu ürünlere farklı özellikler ekleyemiyoruz. Veya ben yapamadım.
   Yani örnek olarak şöyle anlatabilirim.
   5 adet sandvic et döner siparişi aldım. Bunun iki tanesi mayonessiz, 1 tanesi ketcapsız,acılı, 1 tanesi marulsuz. Tabiki bunları tek tek girerek yapabilirim ama çok zaman kaybı. Çünkü işyerimde müşteri girişte sipariş veriyor ve arkasında kuyruklar oluşabiliyor.Bu yüzden siparişin en kısa sürede alınması gerekiyor.

5 SANDVİC ET DÖNER
         * 2 mayonessiz
         * 1 marulsuz
         * 1 marulsuz,acılı

Siparişi bu şekilde alabilirmiyiz. ? veya bu özellik eklenebilir mi ?

ataypen

• Newbie
  • *
Re: özellik grupları
« Reply #1 on: November 29, 2011, 04:00:03 pm »
Bende deneme amaçlı programı kullanıyorum, bu konu benimde kafamı kurcalamıştı ama bi türlü beceremedim
anladığım kadarıyla menüler tek tek girilecek.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: November 29, 2011, 06:05:12 pm »
bassettiğiniz gibi bir özellik yok sambaposta yada warsada ben bilmiyorum ancak ben bu sorunu şu şekilde çözdüm. 5 adet dürümü giriyorum üzerine tıklıyorum yanda özellik grupları çıkıyor ama onlara tıklamıyorum. en soldaki menüde en altta ekstra özellik yazıyor. oraya tıklıyorum ve o özellikten kaçtane warsa başına sayı yazarak giriyorum. 1 mayonezsiz 2 ketçapsız gibi. görüntü olarak sizim istediğiniz elde ediliyor. ancak zaman kaybı bakımından ne kadar yararı olur bilemicem.

liyacafe

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: November 30, 2011, 09:14:00 am »
selamlar ben yardimci olabilirim  size ben 8 aydir sambapos u ingilizce kibrista ullaniyorum....
oncelikle yonetim+urunler+urun ozellikleri+urun ozellikleri ekle  diyeceksiniz istediginiz bir isim yazin ornek eksileri eksi basliginda acabilirsiniz//
ornek
-mayonez
-biber
-sos   gibi menunuz ne gerektiriyorsa ekleyebilirsini...ekstralari da
+mayonez
+biber
+sos  gibi   bir baslikta tanimlayip isterseniz otomatik yazdiginiz fiyatda eklenebilir tabi isterseniz bunlari tanimladikatan sonra

yonetim+urunler   ve tanimladiniz urunlere tiklayarak ornek menunuzde sosisli sandvic var onun uzerine tiklayarak acilac pencerede en sagdada ozellik gurubu ekle var ordan tanimladiginiz ozellik gruplari secip kaydettiginizde musteri geldiginde normal sosisli sandvic istediginde uzerine tikladiginizda otomatik tanimladiniz mayonezsiz sossuz  ozellikler cikacaktir........hangi urunde kullanacaksaniz bu urunlere ozelllik gurubu eklemeniz lazim/.......ben ingilizce kullaniyorum insallah yardimci olmusumdur  ..........kolay gelsin

liyacafe

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: November 30, 2011, 09:38:08 am »
selamlar resimli bir sekilde anlattim ama buraya ekleymedim mail adresinizi yazarsaniz size gondere biliri

ahmetaydin2011@gmail.com

altan38

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: November 30, 2011, 11:46:26 am »
arkadaşlar yanıtlarınız için teşekkür ederim
ardakose'nin tekniğini anladım , yinede çok zor zaman alan bir teknik. Ama yinede denenebilir. liyacafe yanlış anlamadıysam siz özellik grubu oluşturmayı anlatmışsınız. Yinede resimli anlatımı gönderirseniz memnun olurum. mail adresim karday68@hotmail.com
    programa özellik ekranı açılınca altta rakamlar çıkabilir oraya ilk olarak rakam girilip arkasından özellik eklenebilir. Böylelikle girdiğiniz rakam adedi kadar o özellik eklenmiş olur.  Şu an işyerimde kullandığım programda bu özellik var ama sambapos çok daha pratik ve kullanışlı. Bu özellikte eklenirse eksik yok gibi gözüküyor.
    Yinede programcı arkadaşlar bu özelliğin olup olmadığı yoksa yapılıp yapılamayacağı hakkında bilgi verirlerse memnun olurum.

liyacafe

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: November 30, 2011, 01:58:04 pm »
sambapos daki ozellik dahi iyi.zannedersem ben tam anlatamadım ama resimli anlatımda inşallah anlatabilmişimdir olmasa baska türlü yardımcı olabilrim...kolay gelsin bu özellik cok güzel o yüzden mutlaka beraber yapmakl idtiyorum....

altan38

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: November 30, 2011, 02:57:38 pm »
 Ahmet bey mailinizi aldım,
 teşekkür ederim. Fakat dediğim gibi siz sadece normal olarak ürüne özellik grubu eklemeyi anlatmışsınız. Bunu zaten yapabiliyoruz.  buna göre;
5 et dönerin özellikleri farklı ise; tek tek et döner ve özelliğini girmek durumundasın. Grup geldiğini düşünelim ki işyerimde çok oluyor. 5 kişi ve 5 et döner istediler. Sambapostan 5 et döner girdiniz. Fakat içlerinden birisi mayonessiz istedi, diğer ikisi ketcapsız,bir diğeri marulsuz ve acılı olsun dedi. Bu özellikleri eklediğiniz zaman çıktıda 5 döner içinde aynı özellikler eklenmiş olur veya öyle anlaşılır.

5 ADET ET DÖNER
    *mayonessiz
    *ketçapsız
    *marulsuz
    *acılı

gibi;
     Fakat ürün özelliklerinde özelliğin başına rakam yazma şansımız olursa bu iş çözülmüş olur. yani 1 mayonessiz, 2 ketçapsız, 1 marulsuz, acılı şeklinde olmalı.
     Bilmiyorum belkide konuyu yanlış yere açtım. İstekler bölümüne açılabilirdi. Ama böyle bir özelliğin olup olmadığını bilmediğim için buraya açtım.

liyacafe

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: November 30, 2011, 04:06:01 pm »
evet hakklısınız sımdı anladım siz tek tek girmek istemiyorsunuz 5 döneri bir defa  yazıp   2 acılı 3 mayonezsiz seklinde istiyorsunuz....bildigim kadarıyla su anda yok ama dediginiz gibi istek bölününe  yazarsanız belki mümkündür.....
 kolay gelsin

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: December 01, 2011, 02:56:07 am »
Selam,
Bahsettiğiniz özellik yapıldı. 3. sürüm ile birlikte kullanabileceksiniz. Eğer kodları derleyip çalışma şeklini incelemek isteyen olursa 3. sürümün geliştirilmesi https://github.com/emreeren/SambaPOS-3 adresi altında devam ediyor. Ancak bir konuda sıkıntı var. Acaba bununla ilgili bir fikir gelir mi diye biraz konuyu takip ettim ama gelmedi.

3. sürümde özellik grubuna "miktarlı seçim" diyeceksiniz. O zaman butona kaç kere basarsanız yan tarafında o kadar sayı çıkacak. Yani üç kere marulsuz, iki kere acısız butonuna tıklarsanız altta
  *3 x marulsuz
  *2 x acısız
şeklinde göreceksiniz.

Ancak bu listeye bir satır daha 1 acısız, ketçaplı eklemek isterseniz o zaman bu özellik de işe yaramıyor. Çünkü acısız butonuna tıklayınca listedeki diğer acısız maddesinin sayısı artacak. Bahsettiğiniz çalışma şeklinde liste şeklinde değil bir nevi tablo şeklinde giriş yöntemine ihtiyaç var.

Açıkçası ben bayağı bir düşündüm ama aklıma bunun için pratik bir giriş yöntemi gelmedi.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #10 on: December 01, 2011, 06:11:14 am »
Bu arada biraz önce 2.69 sürümünü yükledim. Aslında bu özellik bu sürümde de (çok seçim) vardı ancak özelliklere fiyat vermek şartı vardı. 2.69 da eğer "özellik fiyatını ana ürüne ekle" özelliği seçili değilse bu mecburiyeti kaldırdım. Ancak dediğim gibi bu özellik sadece butona tıklanma sayısını gösterecek.

altan38

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: December 01, 2011, 07:30:33 am »
Emre bey merhaba,
cevabınız için teşekkür ederim. Miktarlı seçim olayı çok güzel bir çözüm. Bende şuan kullandığım programdaki özellik eklemeyle ilgili çözümü  resim olarak gönderiyorum. Belki bir fikir verebilir.

http://imageshack.us/photo/my-images/35/frm00002copy.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/254/frm00003copy.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/573/frm00004copy.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/834/frm00006copy.jpg/

Diğer taraftan sambapos için aşağıdaki gibi bir fikir olabilir. Bu sadece benim fikrim.özellik grubu altına ürün siparişi alırken kullandığımıza benzer bir numaratör kullanılabilir. Veya özelliğin üstüne basınca numaratör açılabilir, oradan sayı girilebilir.

http://imageshack.us/photo/my-images/339/frm00008.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/217/frm00008copy.jpg/

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #12 on: December 01, 2011, 10:21:32 am »
Merhaba,
Problemin cozulmesi için harcadığınız zamana teşekkürler, ancak burada benım anlamadıgım bir konu kaldı.
Şöyleki;
Biz bu 5 Donerin siparişini aldık, 1 i Mayonezsiz 2 si Ketçapsız olarak giriş yaptık, (Bunu şu an SambaPOS da yapabiliyor zaten)
Peki bu 5 dönerden biride hem Mayonezsiz hem de Ketcapsız  hemde Bol turşulu olacaksa o zaman nasıl olacak?

Temel olarak mantık şunu söylüyor, Eğer topluca bir ürün sipariş edilebiliyorsa bunların her şeylerı aynıdır. Ama biri Mayonezli, 2 si Ketçap lı diğer bir tanesi de Hem Ketçapsız Hem Mayonezsiz hemde Bol turşulu bi gibi bir durumda olacaksa bunlar ayrı siparişlerdir ve ayrı ayrı girilmeleri gerekmektedir gibi bir sonuç çıkmıyor mu ortaya.

Bence SambaPOS un şu anki gibi hali (Mayonezsiz X 2 yapan) bu durumu cok daha pratık ve hızlıca cozuyor.

altan38

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: December 01, 2011, 10:23:38 am »
 2.69 sürümünü inceledim, dediğiniz gibi her butona basıldıkça artı sayı giriyor. Bu sistemin eksi tarafı şu; butonla çoğaltabiliyoruz ama azaltamıyoruz veya silemiyoruz. Komple ürünü iptal etmek gerekiyor. 

altan38

• Newbie
  • *
« Reply #14 on: December 01, 2011, 10:43:28 am »
      Mehmet bey,
     Mantığınız tamamen doğru. Ürünün birden fazla özelliği varsa muhakkak tek girilecek. Zaten başta yazmıştım Sambapos bu işlemi yapıyor.
     Fakat benim söylediğim toplu olarak 5 kişi ve hepsi aynı üründen sipariş verdiler. Bende 5 tane aynı ürünü girdim fakat sonra içlerinden 2 kişi benimki mayonessiz olsun dedi, birisi ketçapsız, bir diğeri marulsuz olsun dedi. Bunu benim dediğim sitemle rahat sipariş alırız. Belki daha alakart çalışan restorantlar için bu sorun olmaz. Fakat bizde hızlı servis alındığı için  bu çok önemli bir özellik.