Author Topic: Masa Durum bilgisi güncellemesi  (Read 5472 times)

ahmet328

• Newbie
  • *
Masa Durum bilgisi güncellemesi
« on: August 05, 2012, 02:23:44 pm »
Sambapos sistemini ilk defa kullanmaya başladım ve şuan test aşamasındayım yaşadığım problemleri forumda paylaşılan verilerden yararlanarak çözüme ulaştırıyorum fakat tüm forumu gezmeme rağmen sorunumu çözemedim aynı anda terminal ve sunucu yazılımı çalışıyor terminal de masa açılıyor fakat sunucuda hiçbir değişiklik olmuyor masaların göründüğü ekranda tümüne bastığımda veya herhangi bir menüye girip çıktığımda masada yapılan değişiklik geliyor terminalde de aynı şekilde oluyor video da izlediğimde sipariş anında görünüyor nerede yanlış yapıyorum bir türlü bulamadım yardımlarınızı bekliyorum herkeze iyi çalışmalar.

Azad

• Jr. Member
  • **
Re: Masa Durum bilgisi güncellemesi
« Reply #1 on: August 07, 2012, 05:50:59 am »
Merhaba,

bu durumu düzeltebilmen için sambaposun dosya yolunda bir exe var onu çalıştırman gerekiyor Samba.MessagingServer.exe dosya yoluna bakman gerekli C:\Program Files (x86)\SambaPOS2\Samba.MessagingServer.exe  bu dosyayı masa üstüne kısayol yaptıktan sonra çalıştır ve tekrar dene samba mesaj server terminal ile program arasında iletişim sağlamaktadır takıldığın her noktada yardımcı oluruz kolay gelsin

ahmet328

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: August 08, 2012, 12:51:49 pm »
Yardımınız için çok teşekkür ederim dediğinizi yaptım fakat sistem yine aynı şekilde çalışıyor sorunun nerede olduğunu aramaya devam edicem belki biryerde hata yapmışımdır birde şunu sormak istiyorum win7 de herkez kurulum yapmış ve terminal için kırıcı programlar kullanmışlar herkez bu şekilde sorunsuz kullanabiliyor mu ? ben server 2008 alınıp ayrıca terminal lisanslarıyla kullanılabileceğini düşünmüştüm.

ahmet328

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: August 08, 2012, 12:59:57 pm »
Birde programın sağ alt tarafında kırmızıyla bağlanamadı yazıyor bunun anlamı nedir ?

ardakose

• Full Member
« Reply #4 on: August 08, 2012, 01:51:30 pm »
işte o sizin sorununuzun çözümü. orada yeşil olarak bağlı yazması gerekiyor. Samba.MessagingServer.exe  programını sambaposdan önce çalıştırman lazım. hatta Samba.MessagingServer.exe  in bilsigararın açılışında otomatik olarak çalışmasını sağlarsan daha güzel olur.

ben kırıcı diye tabir ettiğiniz programla sorunsuz olarak kullandım. başka bir başlıkta linkini paylaşmıştım. linkler sağlammı bilmiyorum. birini kendi sunucuma yüklemiştim sanırım ama onuda silmiş olabilirim. burdan bilgilendirirseniz tekrar paylaşabilirim programı.
« Last Edit: August 08, 2012, 01:54:28 pm by ardakose »

ahmet328

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: August 10, 2012, 11:48:25 am »
Bir kaç denemeden sonra masaj sunucusuna baglanmayı basardı ve sıstem sorunsuz olarak calısmaya basladı yardımınız ıcın tesekkur edıyorum kırıcı olarak nıtelendırmemın nedenı win 7 bir client surumu oldugundan termınal hızmetlerı sadece amator amaclara hızmet ıcın yapılmıstır ek olarak uygulanan yontemlerle termınal baglantı sayısının arttırılması lısans kurallarına uymamak anlamına geldıgını dusundugum ıcın sordum sonucta kullanan fırmaların lısans sorunu yasamasını ıstemem yanlıs bır kurulum olmasın :)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: August 10, 2012, 03:06:24 pm »
Evet Ahmet çok doğru söylüyorsun. Normalde amaca uygun donanımlar ve işletim sistemleri kullanmak gerek. Win7 ile kullanan dostlarımız genellikle kendi yerlerinde küçük çaplı işler için kullanıyorlar.

Şöyle bir örnek vereyim. Mehmet bir gün elinde kocaman bir sunucu ile ofise geldi. Devlet kurumlarından birisi sistemlerini yenilediği için ellerinde kalan donanımı üçe beşe satmışlar. Neredeyse şu sıralarda ortalama bir masaüstü bilgisayarın yarısından bile az fiyata aldık. Xenon işlemcili, 2gb ramlı, 30 GB harddiskli birşey. Tam o sıralarda SambaPOS bir yere kurulacaktı ve orada bu sunucuyu kullandık. Sunucuya Windows 2005 yüklendi. 10 el terminali, 4 yazıcı, 2 kiosk, 2 kasa bilgisayarı ve 4 kat için wireless kurulumu yapıldı. Tabii o tarihler henüz SambaPOS şimdiki kadar optimize değil ve ben merak ediyorum acaba bu yoğunluğu kaldırabilecek mi diye. Forumda o gün orada olan arkadaşlarımız var. O kurulumu ne şartlarda yaptığımızı bilirler ama sistem tık bile demedi. Sanırım 10 el terminali daha olsa bana mısın demezdi.

Yani donanımsal özellikler olarak aslında günümüzde satılan cihazlardan daha düşük bir donanıma sahip gibi görünüyor olsa da çok iyi çalıştı. Çünkü Ahmet'in de dediği gibi aslında kullandığımız cihazlar ve işletim sistemleri client olarak yani bir sunucuya bağlanmak için tasarlanmışlar. Elbette küçük çaplı işler için yeterli oluyor ama sunucu ve client olarak uygun donanımlar ve işletim sistemleri kullanıldığında sistemin çalışması çok başka. Tabii donanım konularında Mehmet kadar pratik tecrübem olmadığı için o gün eğlencesine sunucunun başına oturup ne olup bittiğini takip ettim. Farkı gözle bile anlamak mümkün.

Tabii artık bu konuda eskisi kadar sıkı davranabiliyolar mı bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla bazı firmalar sunucu satın alınmadan asla el terminali kurmuyorlar. Sistemin verimli olarak çalışması için doğru olan da bu. Tabii biz bu konularda dezavantajlıyız. SambaPOS'a winzip muamelesi yapıp 750MB ramli celeron XP'de falan winamp'la yan yana çalıştıranlar da var... Ama SambaPOS da çalışmam demiyor o da ayrı bir konu :)

ahmet328

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: August 10, 2012, 04:35:20 pm »
O zaman üzerinde server 2008 kurulu olan bir sunucuyla bu iş tam anlamıyla çözülür tek sorun terminal lisanslarının büyük maliyet getirmesi win7 üzerine ondan düşündüm bende :) terminal lisansı alınacak çözüm yolu yok daha önce c# yazılan yazılımların linux üzerinde çalışabildiği .net gibi bir linux eklentisi oldugunu bu eklentı sayesinde çalışabildiklerini duymuştum bu şekilde bir çalışmanız oldumu acaba linux üzerinde denemeler yapsak bir sonuca ulaşabilirmiyiz çünki linux yapıları çok daha hızlı ve sistemde yüksük bir şekilde kullanılmakta gelçi bugune kadar firewall dışında hiç linux kullanmadım ama böyle bir şansımız olabileceğini düşünüyorsanız iki özgür yazılımı birleştirmek için denemeler yapabilirim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #8 on: August 10, 2012, 05:36:01 pm »
Bahsettiğiniz ürünün adı mono. Henüz mono içinde karşılığı olmayan WPF, Entity Framework gibi kütüphaneler kullanıyoruz. Microsoft kısa süre önce Entity Framework'ü açık kaynak proje haline getirdi. Sanırım kısa süre içinde mono uyumlu entity framwork yapılır. WPF karşılığı ise şimdilik mono için GTK# kütüphanesi var. Tüm SambaPOS kullanıcı arabirimini baştan kodlamak gerekir ama yine de bir incelemek gerek.

Azad

• Jr. Member
  • **
« Reply #9 on: August 11, 2012, 02:32:19 pm »
o zamanı çok iyi hatırlıyorum 100 lerce masası olan cok yogun bir işletmede 10 larca garsonun el terminali üzerinden hem sistemin kurulumu hemde garsonların el terminalini hazırlamak kolay değildi 4 katlı bir işletmede hele hafta sonu yoğunluğu olmasına rağmen, ama bu süreçte en çok hoşuma giden yanı sambapos'un geliştiricileri olan emre abi ve mehmet abinin o işletmeye verdikleri destek sürecine hayran kaldım, ve hala bu süreçte bir çok insana, bir çok ülkeye hala desteklerini sürdürmelerini görmek harika ve bir yandan da gerçekten çok zor bir durum, bu sürece sonuna kadar gece gündüz destek olmaya devam edicem.