Author Topic: Durum Güncellemesi  (Read 6440 times)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Durum Güncellemesi
« on: May 22, 2012, 02:32:55 pm »
SambaPOS açık kaynak kodlu geliştirilen bir restoran pos projesi olarak sektöre birçok yenilik getirdi. Diğer programlardan farklı olarak biz kullandıkları sisteme daha iyi hakim olmak ve kendi fikirlerini pos sistemlerinde kolayca uygulayabilmek isteyen kullanıcı kitlesini hedefledik. En temel özellikler dışında adisyon etiketleme, eylem ve kural, tetikleyiciler gibi yenilikler getirerek sektör için düşündüğümüz fikirleri paylaşmak istedik ve inanıyorum bu özellikler çok beğenildi. Dünyanın her yerinden çok olumlu yorumlar aldık.

SambaPOS projesini açık kaynak olarak yayınlamaya karar verdiğim zamanlarda açık kaynak proje geliştirme konusunda hiç deneyim sahibi değildim. Elbette yapmadan öğrenmek mümkün değil ancak öğrendiğim şeyler içinde en önemlisi hem program geliştirmek hem de kullanıcılara destek olmaya çalışmak gerçekten çok zor bir iş. Allahtan şanslıyım çünkü dostlarımız birçok konuda destek oldular. Bizlere destek olan tüm dostlarımıza buradan tekrar tekrar teşekkür ediyorum çünkü onların desteği olmasa V2 sürümünü bu günkü hale getirmemiz mümkün olmayacaktı.

Elbette V2 sürümüne birçok yenilik ekliyor olmamız V3 sürümünü biraz geciktirdi ancak V3 sürümünün geliştirilmesi halen devam ediyor. Şu sıralar tüm zamanımı V3 sürümünü geliştirmek için harcıyorum ve bu nedenle forumlarda biraz daha az aktif olabilirim ancak dostlarımızın yokluğumu hissettirmeyeceğinden eminim. Yakın zamanda yeni bir V3 alpha sürümü yayınlayacağım. Bu sürümden sonra yenilikler ile ilgili konuşmaya devam ederiz...

Herkese sevgiler, saygılar.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: Durum Güncellemesi
« Reply #1 on: May 22, 2012, 03:20:48 pm »
ozaman ben hergun download adresını kontrol edıyım belkı yayınlan mıstır dıye . bızlerde sabırsızlıkla beklıyoruz v3 yenılıklerı suprızlerı umarım emeklerınıze deger hersey gonlunuzce olması dılegı ıle
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: June 03, 2012, 01:50:38 pm »
Kaldı 2.99 =) sonra 3 ü göreceğiz inş=) sabırsızlıkla bekliyoruz ancak sabapos 3 için belirli bir gün varmı acaba?

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #3 on: June 03, 2012, 03:56:20 pm »
arda kardes tahmınlerıme gore emre ıle mehmet bey ucu hazırladı test asamasında dıye dusunuyorum bu benım kısısel fıkrım
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #4 on: July 11, 2012, 04:54:38 pm »
Arda 2.99 geldi bakalım v 3 çok yakında hadi hayırlısı

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #5 on: August 28, 2012, 05:50:58 am »
 :) Belli olmaz arkadaşlar, belkide 2.99 devamında 2.100 - 2.101 - 2.102 gelebilir ayrıca alfabede 29 tanede değişik harf olduğunuda unutmayalım  :D

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #6 on: August 28, 2012, 07:26:35 am »
mehmet bey olmadı roma rakamları dahada olmadı cın alfabesi :) durmak yok yola devam hıhıhıhı

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: August 28, 2012, 07:59:46 am »
Valla milenyum bug yaşıyoruz. 100'e geleceğimizi hiç tahmin etmemiştim. Ya bug'ı çözecez ya da artık 3 olacak mecburen :)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #8 on: August 28, 2012, 09:08:29 am »
umarım bug hızlı bır sekılde cozulur bayramı bekleyen cocuklar gıbıyız

odabaser

• Newbie
  • *
  • Bu Günü Yaşa, Yarını Düşün, Ama ASLA Dünü İsteme!!
« Reply #9 on: September 03, 2012, 07:34:49 am »
V3 ü bekliyoruz sabırsızlıkla ama bir yandan da yazarken düşünüyorum.
Acaba emre beyi bu satırları okumasını sağlayarak v3 ün çıkmasını geciktiriyor muyuz diye :)
Ben yinede fazla uzun yazmayayım. V3 gelene kadar emre beyi oyalamak yok :)
İyi çalışmalar...
Genç Girişimçi, Genç Danışman,
Genç Projeci, Genç Mühendis,
Genç enerjim varken her şey olabilirim ama tecrübem olduğunda büyük ihtimal kendi adıma sadece yaşlı olucam :)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #10 on: September 03, 2012, 08:05:58 am »
aslında bende motıvasyonunu yukseltmek ıcın yazıyordum :)

odabaser

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: September 03, 2012, 08:12:25 am »
işte biz iyi niyetle yazıyoruz ama emre beyde hangi etkiyi gösteriyor,
o konuda kendi içimde çelişmeye başladım :)
Genç enerjim varken her şey olabilirim ama tecrübem olduğunda büyük ihtimal kendi adıma sadece yaşlı olucam :)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #12 on: September 03, 2012, 11:02:08 am »
emınıyım bızım nıyetımızın farkındadır cunkı yakın bır zamanda bende bole bır tereduteydım kendısıne dırek maıl yazdım gercı benımkı farklı bır konuydu ama kendısının dırek dusuncesını ve bakıs acısını aldıgımı dusunuyorum o maılde ve gayet rahat ve bır odadarda burdakı sohbetlerden ve yazılanlardan memnun oldugunu kendısı soledı .

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #13 on: September 03, 2012, 04:04:18 pm »
Bugün Mehmet'le sohbet ederken bir şey hatırladım. Bazı yazılım firmalarında programcı kesimi böyle ulaşılamaz, konuşulamaz adamlar gibi davranırlar. Zamanında biz de böyle cahillikler yaptık. Sandık ki ne kadar kasıntı olursak o kadar saygı görürüz, O kadar üst düzey iş yapıyoruz gibi algılanırız. Sonra yurt dışına iş yapmaya başladığımda gördüm ki kasılan eden yok. Adamlar herşeyin içindeler. Tabii böyle olunca işi daha iyi öğreniyorlar, yazdıkları programlar daha başarılı ve insanlara yakın oluyor. Piyasada hayatında mutfak görmemiş programcıların yazdığı restoran programları var ve bu programlar karşınıza geldiğinde hemen anlaşılıyor zaten. Ben de bu durumu görünce kendimde değişiklik yapmaya karar verdim ve bazı insanların bunu yanlış değerlendireceğini bile bile bizzat işin içine girdim. Mehmet'le kasa kasa kola taşımışlığımız, kasada durup sipariş almışlığıız, sigara baskınında kültablası toplamışlığımız, yangın söndürmeye gitmişliğimiz var. Evet bazı kişiler bunu muhtaçlığımıza, işsizliğimize falan bağlayabilirler. Aaa adamlar kasa taşıyor falan demiş olabilirler ya da patrona yağ çekiyoruz sanmış olabilirler ama işin içinde olmak herşeye rağmen en güzeli. Garsonuyla, komisiyle, kasiyeriyle herkesin ne noktada neler hissettiğini ve düşündüğünü bilmek bazı durumlarda program yazmayı bilmekten bile önemli. Bu nedenle SambaPOS'u gördüğünüzde "evet bu bana göre bir program" dediniz. Fazlaca eğitime falan gerek kalmadan kullanabildiniz ve işlerinizi aksamadan yürütebildiniz.

Tabii artık kodlama bütün zamanımı aldığı için eskisi kadar faal bir işçi olamayabiliyorum :) Forumlarda sizlerin birşeyler soruyor, cevaplar veriyor, ya da öylesine konuşuyor olmanız benim işin içinde kalmaya devam etmem anlamına geliyor. Açılan her konu ya aklımdaki bir sorunu çözüyor ya da "aaa bunu neden ben düşünemedim" dedirtiyor. Tabii bazı konulara beklediğniz şekilde tepki veremiyor olabilirim ama yeri geldikçe söylüyorum hepsi benim açımdan çok önemli. V2 sürümü büyük bir tecrübeydi ve gelecekte restoranlarda teknolojiden nasıl faydalanılabileceği konusuda çok önemli fikirler verdi. Bu fikirlerin önemli bölümünün forumda kurduğumuz iletişimden doğduğu bir gerçek. V3 geliştikçe zaten bunu en yakından göreceksiniz. Şu artık yadsınamaz bir gerçek ki geleceğin en başarılı restoranları teknolojiyi en iyi kullanan yerler olacak. Dikkat edin bu işe en çok parayı harcayan demiyorum, en iyi kullanan diyorum. Yani işin içinde olmak önemli.

Ben elinizin altında bir programcıyım. Aklınıza ne geliyorsa sorun, söyleyin, eleştirin, tartışalım, konuşalım. Beni sıkıştırın ve zorlayın. Hatta yabancı forumlarda görüyorum restorancılar hangi marka kokunun daha çok et sattırdığını, hangi bulaşık makinesinin en ucuza en hızlı bulaşık yıkadığını falan konuşuyorlar. Özellikle Mehmet'in bu tür konulardaki tecrübesi neredeyse sınırsız. Bu iletişim devam ettiği sürece iş canlı kalır ve SambaPOS ancak bu şekilde daha iyi noktalara gelebilir. Tabiiki her insanoğlu hatalar yapıyor. Bizim de önümüzde örnek alabileceğimiz açık kaynak konusunda başarılı ve yerli bir proje olmadığı için bazı konularda deneme yanılma yoluyla gidiyoruz. Sonuçta biz ekonomik şartları en verimli şekilde kullanmak, birim zamanda en çok kişinin işine yarayacak konularla ilgilienmek durumundayız. Tecrübe kazandıkça kendimizi geliştiriyoruz ama bu durumları da anlayışla karşıladığınızı biliyorum ve gelecekte de projeye desteklerinizin devam etmesini diliyorum.
« Last Edit: September 03, 2012, 04:06:39 pm by emre »

odabaser

• Newbie
  • *
« Reply #14 on: September 03, 2012, 08:24:12 pm »
Bütün üyeler olarak ufaktan yazılım öğrenmeye mi başlasak :)
Bu kadar yükü emre beye yüklemeye gönlüm razı olmadı :)
Kendi adıma bu projeye ve emekçilerine desteğim tamdır.